• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Awantura o świętego papieża

  Mateusz Sienkiewicz

  dodane 02.04.2016 17:11

  Wizerunek Jana Pawła II znów pojawił się na siedzibie słupskiego ratusza. Tak zdecydowali radni, choć nie podobało się to prezydentowi.

  Słupsk, 2 kwietnia: baner z Janem Pawłem II na ratuszu miejskim. Wizerunek Jana Pawła II jest reprodukcją obrazu lubelskiego malarza Zbigniewa Kotyłło   Słupsk, 2 kwietnia: baner z Janem Pawłem II na ratuszu miejskim. Wizerunek Jana Pawła II jest reprodukcją obrazu lubelskiego malarza Zbigniewa Kotyłło Mateusz Sienkiewicz W trakcie marcowej sesji rady miasta radni uznali, że w rocznicę śmierci papieża Polaka jego wizerunek powinien pojawić się na frontonie ratusza. Tak jak było to w latach poprzednich.

  To była odpowiedź na działania prezydenta Roberta Biedronia, który przed rokiem nie wywiesił wizerunku Jana Pawła II.

  Wojna o papieża - część pierwsza

  - Chcę, żeby ratusz był miejscem neutralnym światopoglądowo - mówił w kwietniu 2015 roku prezydent Słupska pytany o to, dlaczego zaniechał kilkuletniej tradycji.

  Wzbudziło to ogromne oburzenie grona słupszczan. Wśród nich znalazł się Adam Jaworski z Solidarnej Polski, który sam wywiesił portret Jana Pawła II… na drzwiach urzędu miasta.

  - Jest mi przykro, że w Wielki Czwartek człowiek musi dopuszczać się tak desperackich kroków. Tylko po to, żeby bronić naszej tożsamości - mówił Jaworski, przybijając plakat do drzwi ratuszowych.

  W październiku słupszczanin uaktywnił się po raz kolejny. Tym razem zdjęcie Jana Pawła II powiesił naprzeciwko siedziby filharmonii w Słupsku, przy ulicy, której patronuje papież Polak. Była wspólna modlitwa, śpiewy, znicze ustawione wzdłuż krawężnika… i zapowiedź, że w tym miejscu stanie pomnik honorowego słupszczanina.

  Wojna o papieża - część druga

  Jan Paweł II wrócił na usta słupszczan i całej Polski w czerwcu 2015 roku. Tym razem za sprawą obrazu, który trafił z prezydenckiego gabinetu do kościoła mariackiego. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

  Do księdza Zbigniewa Krawczyka zgłosił się jeden z urzędników. Poprosił o przechowanie portretu, który przez wiele lat wisiał w gabinecie włodarza Słupska. - Przyjąłem go w depozyt, będzie wisiał w nawie bocznej naszej świątyni aż do czasu, kiedy będzie mógł znowu wrócić do ratusza - mówił wtedy proboszcz parafii mariackiej, który wokół wydarzenia nie chciał robić wielkiego zamieszania.

  Po tym wydarzeniu Robert Biedroń pytany o usunięcie wizerunku Jana Pawła II mówił, że nie wyrzucił Ojca Świętego. - W wieży ratuszowej jest galeria honorowych obywateli Słupska. Jest w wśród ich portretów także wizerunek Jana Pawła II.

   

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Reklama

  Zachowane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół