"Niewinna"(?) manipulacja

"Niewinna"(?) manipulacja

Edward Kabiesz

Postać matki przełożonej, która w filmie dopuszcza się strasznej zbrodni, jest tworem fantazji reżyserki.

Czy tragiczna historia zakonnic, przedstawiona w filmie „Niewinne”, rzeczywiście została oparta na faktach? Na początku filmu Anne Fontaine czytamy, że opowieść została oparta na faktach. Mimo usilnych poszukiwań, nie znalazłem śladów podobnego wydarzenia. Cóż więc jest w filmie faktem? Z pewnością  masowe gwałty i zbrodnie na kobietach, w tym zakonnicach, w czasie wkraczania Armii Czerwonej na tereny III Rzeszy. Dotknęły one szczególnie mieszkanek Śląska, Warmii, Mazur i Prus Wschodnich. Najbardziej znana jest historia elżbietanek na Śląsku, które - broniąc swej godności - zostały bestialsko zamordowane przez sowieckich sołdatów. Obecnie toczy się proces beatyfikacyjny dziesięciu z nich.

Natomiast cała reszta, czyli opowieść o horrorze w klasztorze, powstała w wyobraźni autorki. W żadnej z klauzurowych wspólnot benedyktynek, a takie habity noszą w filmie zakonnice,  nie doszło do podobnych wydarzeń. Również postać matki przełożonej, która w filmie dopuszcza się strasznej zbrodni, jest tworem fantazji reżyserki. Doskonale wpisuje się w popularną w mediach i sztuce współczesnej narrację o złych przełożonych, którzy na różnych szczeblach kierują wspólnotą Kościoła.

Postać filmowej lekarki, która mówi o sobie, że jest ateistką z rodziny, w której lewicowe, a później komunistyczne przekonania sięgają czasów Komuny Paryskiej, niewiele ma wspólnego z filmowym pierwowzorem. Była nią Madeleine Pauliac, która rzeczywiście uczestniczyła we francuskiej misji PCK. Jej bratanek Philippe Maynial, którego opowiadanie stało się inspiracją scenariusza „Niewinnych”, w rozmowie opublikowanej na portalu Aleteia wyjaśnia, że w rzeczywistości rodzina nie miała takich tradycji. To właśnie filmowa Mathilde, a nie pozbawiona empatii, przestrzegająca surowych zasad i recytująca religijne formułki matka przełożona, wciela w życie przesłanie Jezusa. Stąd już niedaleko do stwierdzenia, do czego prowadzi religijny fundamentalizm wsparty hierarchiczną strukturą Kościoła. Do zaślepienia i obłędu, bo tak tylko nazwać można przedstawione w filmie dokonania przełożonej.

Anne Fontaine nakręciła „Niewinne” w całości w Polsce. Światowa premiera odbyła się w ramach Sundance Film Festival, największego festiwalu filmów niezależnych w USA. Obraz został zauważony i otrzymał dobre, nawet entuzjastyczne recenzje, również na łamach watykańskiego „L’Osservatore Romano”. W tych entuzjastycznych recenzjach czegoś jednak zabrakło. Skupiając się na analizie warsztatu reżyserki i omawiając zalety poszczególnych scen, autorzy recenzji nie dostrzegli ogólnego kontekstu, w jaki wpisuje się przesłanie dzieła, ani też nie zwrócili uwagi na zawarte w nim historyczne przekłamania.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 3 Anaja 11.03.2016 08:26
Niezalogowany użytkownik No właśnie, ciekawe co to za zbrodnia.

A co do pierwowzoru lewicowej lekarki to chyba była katoliczką, tak słyszałam. A tu nie ma o tym mowy.
Plusów: 1 Kinomanka 10.03.2016 20:59
Niezalogowany użytkownik Dlaczego my mamy taką wielką trudność w dostrzeganiu dobra i wszędzie widzimy tylko zło? Kiedy na ekrany weszła Ida, to nikt nie docenił tego, że przełożona Idy została ukazana jako bardzo mądra osoba a i sama Ida, mimo błędów, ostatecznie pozostała wierna powołaniu. Wszyscy skupiali się na kwestiii żydowskiej.
Teraz inny film i znów same krytyki. A jeszcze nie wszedł nawet na ekrany. Skąd ta histeria?
Plusów: 2 Bolek 10.03.2016 10:04
Niezalogowany użytkownik Proszę napisać co to za straszna zbrodnia (aborcja?), nigdzie w necie nie ma na ten temat informacji.

wszystkie komentarze >

Komentarz z dnia

N P W Ś C P S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6