KOD cegły się chwyta

KOD cegły się chwyta

Jakub Jałowiczor

Komitet Obrony Demokracji zapowiada rekordową frekwencję podczas sobotniego marszu w Warszawie. Impreza ma się odbywać pod hasłem solidarności z Lechem Wałęsą.

Były prezydent pojawi na manifestacji w Gdańsku. Szumne deklaracje zakrywają trochę rzeczywistość komitetu. Rzeczywistość jest taka, że KOD walczy o życie.

Część niedawnych zwolenników komitetu odwróciła się od niego. Powodem mogą być zarzuty pod adresem Mateusza Kijowskiego, związki z Leszkiem Balcerowiczem (to przeszkadza na przykład środowisku „Krytyki Politycznej”), a także po prostu to, że KOD chodzi, manifestuje i potępia, ale nic z tego nie wynika. Na obalenie rządu się nie zanosi, a ewentualny start w wyborach – jeśli w ogóle do niego dojdzie – może się zakończyć klapą. Nie mówię, że komitet jest już na pewno skończony, ale perspektywy ma naprawdę kiepskie.  

Pytanie, czy sojusz z Lechem Wałęsą może cokolwiek pomóc. Na pewno zagwarantuje zainteresowanie mediów (choć na to akurat KOD nigdy nie mógł narzekać), ale czy przyciągnie zwykłych ludzi?

Manifestacji przyświecać będzie hasło „My, naród”. To nie tylko nawiązanie do słynnego przemówienia Wałęsy, ale i, jak tłumaczyli piątkowi komentatorzy radia TOK FM, próba pokazania, że naród to właśnie owi „my”, a nie rząd. Problem w tym, że jeśli KOD ma się kiedykolwiek stać ogólnonarodowym ruchem, to zapraszanie Lecha Wałęsy niespecjalnie to ułatwi. Po ujawnieniu oryginałów teczek TW Bolka, byłego szefa Solidarności bronią już tylko ultrasi III RP. Przeciętnemu obywatelowi naprawdę trudno jest wytłumaczyć, że nic wielkiego się nie stało.

Jednym słowem, sposób ratunku, który wybrał KOD, nie wróży sukcesu. Może i tonący chwyta się brzytwy, ale jeśli chce płynąć, nie powinien chwytać cegły.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Przeczytaj komentarze | 8 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 3 Galaktyczny Azor 28.02.2016 10:55
Niezalogowany użytkownik MagdaFo, zgadzam się z Tobą całkowicie, zresztą o Panu kijowskim można przeczytać [url=www.wsieci.pl/kim-jest-mateusz-kijowski-z-kod-pnews-2643-page-15.html] TU[/url]
Plusów: 7 MagdaFo 27.02.2016 21:47
Niezalogowany użytkownik KOG powołuje się na ...europejskość, uważa się za tych "bardziej cywilizowanych" A jak to wygląda? Pokażcie mi któryś z cywilizowanych krajów - może Francję czy Szwajcarię, nie mówiąc o bardzo wymagających w tych sprawach Stanach, czy na czele podobnego czegoś mógłby stanąć były mąż nie płacący alimentów. W kilku mógłby.......co najwyżej siedzieć za kratami ale jest kraj w którym gdyby był "swój' mógłby. W Rosji!
Plusów: 10 Galaktyczny Azor 27.02.2016 18:51
Niezalogowany użytkownik Znam kilku ludzi uczestniczących w każdym możliwym marszu KOD. Są to ludzie fanatycznie uzależnieni od wyborczej i TvN24. Dzień zaczynają od TvN24 i kończą TvNem24. Jak przyjeżdżam w odwiedziny to TvN24 chodzi ciągle. Ciągłe zerkanie w ekran, to nie są normalni ludzie, potrafią oni rozmawiać tylko o polityce przez pryzmat TvN24 innych kanałów nie uznają. Zero rozmów na luźne tematy, tylko polityka i narzekanie. Starczy spojrzeć na facebookowy profil KOD I wyciągnąć wnioski.
Pozdrawiam normalnych.
Plusów: 15 m. 26.02.2016 16:16
Niezalogowany użytkownik A to niezwykle ciekawe, co Pan/Pani pisze. Dokładnie obejrzałam sobie zdjęcia z marszu w Gdańsku (wzdłuż morza) i na palcach jednej, no niech będzie, obu rąk, mogłabym policzyć tych poniżej 50. Mam tyleż i czuję się młodo, ale nie śmiałabym się zaliczyć do młodzieży. A takich jak ja i starszych było tam 90% z okładem. I jak widzę rubikoniopodobnych podskakujących dziarsko (nie wiem, czy Kalisz skakał, mogłoby być groźnie) to i straszno i śmiesznie. Obrońy demokracji mało wiarygodni, a lider na bakier z prawem rodzinnym (nie znoszę alimenciarzy)- przykro, ale wzbudzają zażenowanie. Może nie załapali się na czasy, gdy trzeba było walczyć o ową demokrację ryzykując areszt, bicie czy stratę pracy, to teraz bezpiecznie i z kawą ze Starbucksa w łapkach idą na barykady. Lepiej późno, niż wcale, prawda?

wszystkie komentarze >

Komentarz z dnia

N P W Ś C P S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6