• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Zakaz odbierania dzieci z powodu biedy

  PAP

  dodane 11.02.2016 13:39

  Umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej wyłącznie z powodu ubóstwa, wbrew woli rodziców nie jest dopuszczalne - przewiduje nowela Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, uchwalona w czwartek przez Sejm.

  Za nowelą głosowało 409 posłów, przeciw było 2, wstrzymało się 25.

  Posłowie przyjęli poprawkę PiS do noweli, uchylającą przepis przejściowy dodany podczas prac w komisji. Odrzucili natomiast poprawkę klubu Kukiz'15, zgodnie z którą umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej byłoby możliwe tylko wówczas, gdy zachodzi realne i bezpośrednie zagrożenie życia dziecka.

  Nowelizacja jest realizacją zapowiedzi z expose premier Beaty Szydło o wprowadzeniu zakazu odbierania rodzicom dzieci z powodu ubóstwa.

  W uzasadnieniu noweli podkreślono, że ingerencja państwa we władzę rodzicielską jest możliwa tylko w przypadkach określonych ustawą i po prawomocnym orzeczeniu sądu.

  "Środki z zakresu pieczy zastępczej powinny być stosowane w sytuacji, gdy rodzice albo rodzic sprawujący władzę rodzicielską nie spełniają swoich funkcji i może to stanowić zagrożenie dla dobra dziecka" - napisano w uzasadnieniu. Podkreślono jednocześnie, że piecza zastępcza to najdalej idąca interwencja we władzę rodzicielską i ma z zasady charakter tymczasowy.

  Autorzy noweli podkreślili, że naturalnym środowiskiem rozwoju dziecka jest rodzina i by zapobiec "pochopnemu ingerowaniu sądów we władzę rodzicielską poprzez oddzielenie dziecka od rodzica", konieczne jest precyzyjne usystematyzowanie form tej ingerencji. Chodzi o to, by sądy, zanim zdecydują o odłączeniu dziecka od rodziny biologicznej, wykorzystały inne metody pracy z rodziną.

  Za niedopuszczalne uznano umieszczenie dziecka w pieczy wyłącznie z powodu ubóstwa. "Istnienie tej okoliczności, w sytuacji gdy rodzice spełniają swoje funkcje opiekuńczo-wychowawcze prawidłowo, powinno zasadniczo rodzić obowiązek ze strony państwa udzielania rodzinie pomocy dla usunięcia tego stanu" - uzasadniono.

  Zgodnie z nowelą, dopuszczalne jest umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej czy placówce opiekuńczej na wniosek rodziców.

  Zapisano też, że dziecko trafia do pieczy zastępczej dopiero wówczas, gdy różne formy pomocy rodzinie nie przyniosły skutku i zagrożone jest jego zdrowie lub życie.

  Kodeks rodzinny w takich sytuacjach wskazuje na inne działania sądu opiekuńczego - zarówno wobec rodziców, jak i samego dziecka. Może on zobowiązać rodziców do pracy z asystentem rodziny czy skierować ich na terapię albo ograniczyć im władzę rodzicielską, poddać ją kontroli kuratora sądowego.

  Sąd może skierować dziecko do placówki wsparcia dziennego lub zdecydować o umieszczeniu w placówce sprawującej częściową pieczę nad dziećmi. Ma też możliwość umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka albo w instytucjonalnej pieczy zastępczej lub innej placówce tego typu.

  W ocenie skutków regulacji zapisano, że nowela dotyczy rodzin bezradnych w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego (227,3 tys. rodzin; 800 tys. osób) oraz rodzin zagrożonych ubóstwem (724,3 tys. rodzin; 1,9 mln osób).

  Ustawa wejdzie w życie 30 dni od ogłoszenia.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • _jasiek
   11.02.2016 18:55
   Deo gratias. Nie będzie więcej hodowli liberalno-lewackich janczarów. Red is bed.
  • ~anonim.
   12.02.2016 07:31
   Mimo że u mnie nie ma takich problemów , Bardzo się cieszę na myśl że nie będzie zabieranie dzieci do domu dziecka , sierocińca czy jeszcze niewiem czego. Znam dużo osób którym zostało zabrane dziecko z powodu biedy . Bardzo przykro jest patrzeć na matke która robi wszystko żeby dzieci miały dobrze a i tak ich prace są na marne .
  • Jasiek M
   12.02.2016 08:26
   To zdjęcie jest naprawdę chybione. Anna ma niestety rację. I to innym ludziom odebrano dzieci z powodu biedy a nie tej kobiecie. A ustawa jest bardzo w Polsce potrzeba i z całego serca ja popieram.
  • A.
   12.02.2016 14:03
   Gdyby rodzina miałaby duże wsparcie finansowe nie byłoby tego.Mam znajomą ,która mieszka w Anglii.Jej mąż bardzo dobrze zarabia,dostają pieniądze na dzieci,ona nie musi pracować i żyją jak pączki w maśle.A Tutaj? Tutaj rodzina nie umie się z jednej pensji utrzymać.Nie dziwię się,że ludzie stąd uciekają.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół