Zakaz odbierania dzieci z powodu biedy

dodane 11.02.2016 13:39

PAP |

Umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej wyłącznie z powodu ubóstwa, wbrew woli rodziców nie jest dopuszczalne - przewiduje nowela Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, uchwalona w czwartek przez Sejm.

Zakaz odbierania dzieci z powodu biedy   HENRYK PRZONDZIONO /foto gość Wioletcie Szwak sąd odebrał dziecko tuż po porodzie. Sprawa z 2009 r. poruszyła całą Polskę. Maleńka Róża w końcu wróciła do rodziców

Za nowelą głosowało 409 posłów, przeciw było 2, wstrzymało się 25.

Posłowie przyjęli poprawkę PiS do noweli, uchylającą przepis przejściowy dodany podczas prac w komisji. Odrzucili natomiast poprawkę klubu Kukiz'15, zgodnie z którą umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej byłoby możliwe tylko wówczas, gdy zachodzi realne i bezpośrednie zagrożenie życia dziecka.

Nowelizacja jest realizacją zapowiedzi z expose premier Beaty Szydło o wprowadzeniu zakazu odbierania rodzicom dzieci z powodu ubóstwa.

W uzasadnieniu noweli podkreślono, że ingerencja państwa we władzę rodzicielską jest możliwa tylko w przypadkach określonych ustawą i po prawomocnym orzeczeniu sądu.

"Środki z zakresu pieczy zastępczej powinny być stosowane w sytuacji, gdy rodzice albo rodzic sprawujący władzę rodzicielską nie spełniają swoich funkcji i może to stanowić zagrożenie dla dobra dziecka" - napisano w uzasadnieniu. Podkreślono jednocześnie, że piecza zastępcza to najdalej idąca interwencja we władzę rodzicielską i ma z zasady charakter tymczasowy.

Autorzy noweli podkreślili, że naturalnym środowiskiem rozwoju dziecka jest rodzina i by zapobiec "pochopnemu ingerowaniu sądów we władzę rodzicielską poprzez oddzielenie dziecka od rodzica", konieczne jest precyzyjne usystematyzowanie form tej ingerencji. Chodzi o to, by sądy, zanim zdecydują o odłączeniu dziecka od rodziny biologicznej, wykorzystały inne metody pracy z rodziną.

Za niedopuszczalne uznano umieszczenie dziecka w pieczy wyłącznie z powodu ubóstwa. "Istnienie tej okoliczności, w sytuacji gdy rodzice spełniają swoje funkcje opiekuńczo-wychowawcze prawidłowo, powinno zasadniczo rodzić obowiązek ze strony państwa udzielania rodzinie pomocy dla usunięcia tego stanu" - uzasadniono.

Zgodnie z nowelą, dopuszczalne jest umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej czy placówce opiekuńczej na wniosek rodziców.

Zapisano też, że dziecko trafia do pieczy zastępczej dopiero wówczas, gdy różne formy pomocy rodzinie nie przyniosły skutku i zagrożone jest jego zdrowie lub życie.

Kodeks rodzinny w takich sytuacjach wskazuje na inne działania sądu opiekuńczego - zarówno wobec rodziców, jak i samego dziecka. Może on zobowiązać rodziców do pracy z asystentem rodziny czy skierować ich na terapię albo ograniczyć im władzę rodzicielską, poddać ją kontroli kuratora sądowego.

Sąd może skierować dziecko do placówki wsparcia dziennego lub zdecydować o umieszczeniu w placówce sprawującej częściową pieczę nad dziećmi. Ma też możliwość umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka albo w instytucjonalnej pieczy zastępczej lub innej placówce tego typu.

W ocenie skutków regulacji zapisano, że nowela dotyczy rodzin bezradnych w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego (227,3 tys. rodzin; 800 tys. osób) oraz rodzin zagrożonych ubóstwem (724,3 tys. rodzin; 1,9 mln osób).

Ustawa wejdzie w życie 30 dni od ogłoszenia.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI | MS, PAP, PRAWO, RODZINA, RZĄD, SEJM, UBÓSTWO

Zobacz

Przeczytaj komentarze | 7 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 3 A. 12.02.2016 14:03
Niezalogowany użytkownik Gdyby rodzina miałaby duże wsparcie finansowe nie byłoby tego.Mam znajomą ,która mieszka w Anglii.Jej mąż bardzo dobrze zarabia,dostają pieniądze na dzieci,ona nie musi pracować i żyją jak pączki w maśle.A Tutaj? Tutaj rodzina nie umie się z jednej pensji utrzymać.Nie dziwię się,że ludzie stąd uciekają.
Plusów: 3 Jasiek M 12.02.2016 08:26
Niezalogowany użytkownik To zdjęcie jest naprawdę chybione. Anna ma niestety rację. I to innym ludziom odebrano dzieci z powodu biedy a nie tej kobiecie. A ustawa jest bardzo w Polsce potrzeba i z całego serca ja popieram.
Plusów: 0 ~anonim. 12.02.2016 07:31
Niezalogowany użytkownik Mimo że u mnie nie ma takich problemów , Bardzo się cieszę na myśl że nie będzie zabieranie dzieci do domu dziecka , sierocińca czy jeszcze niewiem czego. Znam dużo osób którym zostało zabrane dziecko z powodu biedy . Bardzo przykro jest patrzeć na matke która robi wszystko żeby dzieci miały dobrze a i tak ich prace są na marne .
Plusów: 1 _jasiek 11.02.2016 18:55
Deo gratias. Nie będzie więcej hodowli liberalno-lewackich janczarów. Red is bed.

wszystkie komentarze >