• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Wolne media, wolne żarty

  Piotr Legutko

  dodane 09.01.2016 22:40

  Szczytem hipokryzji było organizowanie sobotnich demonstracji pod siedzibami regionalnych mediów publicznych. To naprawdę Polska w ruinie.

  W sobotnich manifestacjach pod hasłem „Wolne media” wzięło udział tysiące ludzi. Ale nie wszyscy byli autentycznie zatroskani o los mediów publicznych. Z emocjonalnych wystąpień publicystów „Gazety Wyborczej”, „Polityki” czy „TokFm” można było wręcz odnieść wrażenie, że z satysfakcją przyjęliby całkowity upadek TVP i PR. Tylko dlatego, że obecnie kierują nimi „nie nasi”. O tym świadczą choćby wezwania do bojkotu radia i telewizji. Prewencyjne, bo przecież o przypadkach ograniczania w nich wolności wypowiedzi czy cenzurowania treści po wejściu w życie nowej ustawy na razie nikt nie słyszał.

  Stygmatyzowanie już dziś, a priori, mediów publicznych, tylko dlatego, że zmienił się polityczny kod otwierający drzwi do gabinetów prezesów i dyrektorów, można czytać w następujący sposób: nie oglądajcie TVP, nie słuchajcie PR. Cała prawda, całą dobę – tylko w TVN, GW, TokFM. Tam jest prawdziwa wolność i demokracja. Nie przypadkiem to ostatnie słowo zostało użyte w najnowszej kampanii wizerunkowej „Wyborczej” i można je oglądać na bilbordach… pisane tytułową czcionką dziennika „Agory”. Nie przypadkowo to on jest faktycznie organem KOD i współorganizatorem demonstracji.

  Wiem, że na pikiety przyszło sporo ludzi, którzy mają szczere intencje i są autentycznie wkurzeni. Nie podoba im się treść, sposób i ostentacja wprowadzanych zmian. Nie po drodze im z politykami PiS. Tylko co to ma wspólnego z wolnością słowa, ograniczaniem pluralizmu i debaty? Na razie ogromne osiągnięcia w tej dziedzinie mieli wszyscy uczestnicy sceny politycznej, poza PiS.

  To PO w koalicji z PSL i SLD wykreowały drugi obieg medialny. Gdyby nie polityczne czystki w TVP i PR oraz „Rzeczpospolitej” - wprowadzone w ostatnich latach - pewnie nie mielibyśmy prawicowych tygodników i portali, zakładanych przez dziennikarzy, dla których nie było miejsca w „głównym nurcie”. Wątpliwa to jednak zasługa obecnej opozycji. A już prawdziwym szczytem hipokryzji było organizowanie przez nią (zaproszenia rozsyłały partyjne biura PO) demonstracji pod siedzibami regionalnych mediów publicznych. W przypadku oddziałów TVP są to zgliszcza. Faktycznie – Polska w ruinie. Nie ma kogo tam już bronić, poza szefami. Praktycznie wszyscy dziennikarze zostali pozwalniani lub „wylizingowani”. Ciekawe, kto za to ponosi polityczną odpowiedzialność? Czy Jarosław Kaczyński i Jacek Kurski?

  Regionalne oddziały TVP za rządów PO-PSL zostały zagłodzone i sprowadzone do roli mediów marszałkowskich i prezydenckich. Są upolitycznione, bo zależne finansowo od nadal rządzącej praktycznie we wszystkich regionach koalicji. Mówienie w tej sytuacji o obronie wolnych mediów to wolne żarty.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Janek
   11.01.2016 11:29
   Wolne media Jarosława Kaczyńskiego w Polsce można już zobaczyć w programach informacyjnych i publicystycznych w TVP. Stres strach i zachowawczość widoczna na każdym kroku. Przykładem niech będzie Krzysztof Ziemiec który prowadzi program publicystyczny w niedzielny poranek na TVP info i wieczorne wiadomości. Przecież tego nie daje się słuchać. Lizanie Jarosławowi Kaczyńskiemu i obecnej władzy jest aż nadto widoczne. Usprawiedliwiam tego młodego człowieka i zastanawiam się jak można szybko zniewolić człowieka.
  • gut
   11.01.2016 16:01
   Zgadzam się!
  • opinia
   11.01.2016 16:41
   Żenujące felietony panów z GN . Chyba żyjecie na innej planecie. Lizusostwo do PIS-uaru Wam się po stokroć opłaci. Prawda nas wyzwoli
  • zwyczajny
   15.03.2016 17:12
   Ma Pan w dużej części Rację Autorze. Trzeba jeszcze jednak dodać, że przyczyną sporu jest to, w czym się PiS z KODem zgadzają. Wy obrońcy KOD-u zrozumcie, że teraz media sąPiSu, a wcześniej były PO, bo nie ma czegośtakiego, jak neutralność:

   https://youtu.be/PQ8qpOLTtfU
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół