• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Katolicy - na ulice!

  PAP

  dodane 05.01.2016 14:46

  Bp Artur Miziński: Orszak Trzech Króli jest ulicznym przybliżeniem Bożego Narodzenia.

  Orszak Trzech Króli jest ulicznym spektaklem przybliżającym historię Bożego Narodzenia. Ludzie uczestniczący w pochodzie naśladują tych, którzy z dalekich stron wędrowali do groty w Betlejem - miejsca narodzenia Dzieciątka Jezus - powiedział PAP sekretarz KEP bp Artur Miziński.

  "W uroczystość Objawienia Pańskiego, tj. 6 stycznia, ulicami wielu polskich miast przejdzie Orszak Trzech Króli, podkreślając głęboki religijny wymiar jednego z najstarszych świąt chrześcijańskich. Pierwsze jego ślady spotykamy już w III wieku na Wschodzie, kiedy to Kościół grecki obchodził w dniu 6 stycznia Uroczystość Epifanii poświęconej prawdzie o objawieniu się Mesjasza, Boga zstępującego na ziemię w tajemnicy wcielenia" - podkreślił w rozmowie z PAP sekretarz Konferencji Episkopatu Polski biskup Miziński.

  Jak dodał, w tradycji Zachodniej Epifania stała się wspomnieniem i uobecnieniem trzykrotnego objawienia się Chrystusa światu, jakie dokonało się podczas chrztu Jezusa w Jordanie, w pokłonie trzech Mędrców oraz w czasie pierwszego cudu Pana Jezusa na weselu w Kanie Galilejskiej.

  Współcześnie - zaznaczył bp Miziński - Kościół nawiązuje do tej pięknej starożytnej tradycji i pragnąc podkreślić prawdę o uniwersaliźmie zbawienia, w postaciach Trzech Mędrców "widzi nie tylko siebie, ale także całą rodzinę ludzką, która przychodzi z krańców świata, aby złożyć pokłon swemu Panu i Zbawcy".

  Zdaniem hierarchy, inicjatywa organizowania Orszaków Trzech Króli, uświetniających obchody Uroczystości Objawienia Pańskiego, to "nadzwyczaj radosne i rodzinne wydarzenie, gromadzące każdego roku wielkie rzesze ludzi, nie tylko samych uczestników, ale także obserwatorów i widzów przed telewizorami i innymi środkami przekazu".

  Odnosząc się do tegorocznego hasła Orszaku Trzech Króli: "Nade wszystko miłosierdzie - Miłość. Pokój. Przebaczenie", bp Miziński powiedział, że nawiązuje ono bezpośrednio do ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia.

  "Orszak Trzech Króli jest ulicznym spektaklem przybliżającym historię Bożego Narodzenia. Ludzie uczestniczący w pochodzie naśladują tych, którzy z dalekich stron wędrowali do groty w Betlejem - miejsca narodzenia Dzieciątka Jezus. Uczestnikom Orszaku towarzyszy poczucie jedności i radosnego przeżywania wiary, co jest szczególnym znakiem czasów w roku 1050. rocznicy chrztu Polski, którą przeżywamy w tym roku" - podkreślił biskup Miziński.

  Dodał, że pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus stanowił "symbol hołdu, jaki wszyscy ludzie, w tym także ówczesny świat pogański, oddał Bogu Wcielonemu".

  6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od wigilii obchody Bożego Narodzenia. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także jako dzień misyjny.

  Święto Trzech Króli pozostało - zgodnie z nową formułą przykazań kościelnych, zatwierdzonych w 2003 roku przez Watykańską Kongregację Nauki i Wiary - jednym z niewielu świąt nakazanych, które są obchodzone w dzień powszedni. Katolicy mają w tym dniu obowiązek uczestnictwa we mszy tak jak w niedzielę. Ci, którzy tego nie uczynią, popełniają grzech.

  Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy (trzej królowie), gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Odnaleźli Jezusa w stajence, oddali mu pokłon i złożyli dary: Kacper kadzidło - symbol boskości, Melchior - złoto, symbol władzy królewskiej, a Baltazar - mirrę, zapowiedź męczeńskiej śmierci.

  Mędrców, lub magów ze Wschodu, w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się zresztą dopiero w VIII w.; w XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są do dziś w Kolonii (Niemcy).

  Od Trzech Króli rozpoczyna się karnawał, którego zakończeniem są ostatki - wtorek przed Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • Gość
   05.01.2016 16:35
   Kościół zaczyna przesadzać z łączeniem wszystkiego z hasłem miłosierdzia. Jest Rok Miłosierdzia, ale co ma wspólnego pokłon trzech króli złożony Nowonarodzonemu z miłosierdziem? Trzej Królowie przybyli, by złożyć hołd Dziecięciu, a nie głosić miłosierdzie. Jeśli do wszystkich imprez kościelnych będzie się wciskać miłosierdzie, to się je całkiem zbanalizuje.
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół