Nowy numer 16/2018 Archiwum

Prowizorka medialna

Do Sejmu trafiła ustawa, której bezpośrednim skutkiem będzie osłabienie pozycji KRRiT. Rada pozostanie teraz jedynie regulatorem rynku mediów.

To nie jest jeszcze dokument, o którym politycy PiS mówią od kilku miesięcy. Ustawa nie zmienia telewizji i radia publicznego w „państwowe osoby prawne”. Przeciwnie, TVP i PR staną się spółkami skarbu państwa w stu procentach, a nie instytucjami. Rady nadzorcze i zarządy będą bowiem wprost powoływane przez ministra skarbu. Gdyby na tym miała się zakończyć „reforma” mediów publicznych, można by mówić jedynie o zamianie ich w media rządowe.

Według zapowiedzi ministra Krzysztofa Czabańskiego i posłów, którzy projekt firmują, tak nie będzie. Za kilka miesięcy TVP, PR i PAP zmienią swój status, pojawi się też nowy model ich finansowania. Mamy zatem do czynienia z prowizorką, przepisami przejściowymi. Oczywiście zawsze istnieje ryzyko, że PiS osiągnąwszy cel polityczny, jakim jest przejęcie bezpośredniej kontroli nad mediami publicznymi, straci zapał do kontynuowania trudnej reformy. A doświadczenie uczy, że prowizorki bywają czasem bardzo trwałe.

Plany były inne. Jeszcze pod koniec listopada mowa była o jednej ustawie medialnej. Powody, dla którym mamy to, co mamy, są dwa. Po pierwsze, im głębiej wchodzono w detale, tym bardziej transformacja od spółki do instytucji użyteczności publicznej okazywała się skomplikowana pod względem prawnym. Pod każdym zresztą względem, zaczynając od praw autorskich, kończąc na szczegółach pobierania opłaty audiowizualnej. Po drugie, dotychczasowe kierownictwo TVP wybrało strategię „obrony przez atak”, idąc z rządem i prezydentem na starcie czołowe. W tej sytuacji PiS, mając pełnię władzy, nie zawahał się jej użyć.

Ewidentnie mamy do czynienia ze specustawą. Jej efektem będą szybkie zmiany w zarządach mediów publicznych i na stanowiskach kierowniczych w pionach informacyjnych. Zapewne widzowie i słuchacze będą mogli to odczuć już wkrótce – jedni z ulgą, inni z żalem. Trudno jednak nie zauważyć, że nawet w tej kadłubowej formie zmiana proponowana przez PiS ma charakter ustrojowy i jest uderzeniem w Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Pozbawia ją bowiem bezpośredniego wpływu na kierowanie mediami publicznymi.

W uzasadnieniu do projektu ustawy czytamy, że w dotychczasowym systemie funkcjonowania mediów w Polsce tkwił zasadniczy błąd, polegający na podwójnej roli pełnionej przez KRRiT.  Według konstytucji jest ona niezależnym od rządu organem regulacyjnym, sprawującym władztwo publiczne wobec niepodporządkowanych jej organizacyjnie nadawców. Natomiast nowelizowana właśnie ustawa o radiofonii i telewizji dawała KRRiT uprawnienia charakterystyczne dla nadzoru właścicielskiego nad mediami publicznymi (powoływanie władz spółek). Rada właśnie je traci. I to jest dużo poważniejszy skutek niż zmiana szefów TVP i PR. Na razie traci na rzecz rządu. Pytanie brzmi – na jak długo i kto teraz nadzór nad mediami przejmie?

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • only_woman
  30.12.2015 18:22
  Jedno polskie przysłowie pod rozwagę -co nagle to po diable. Ciekawe czy mądrość ludowa i tym razem będzie miała rację...
  doceń 4
 • moher
  30.12.2015 20:37
  Gosc ma kompleks na punkcie radia Maryja i TV Trwam ktore zyja wbrew Dworakowi i PO.
  doceń 1
 • Fonia
  31.12.2015 05:30
  Ostatnim razem jak PiS rzekomo przejął media to wprowadzono na antenę Kraśkę i Lisa, ciągle pojawiali się dziennikarze Gazety Wyborczej i mimo to, że mogli mówić w TVP co chcieli narzekali w swojej gazecie na TVP, że jest pisowska.

  I teraz są 2 wyjścia: albo zrobić to co PO czyli przejąć media dla siebie, albo media narodowe.

  Powtórzenie tego co było w 2005 roku czyli media pluralistyczne nie ma sensu.
 • Prawy
  31.12.2015 16:09
  Dla mnie stwierdzenie, że jakiekolwiek pańswowe media mogą być niezależne czy obiektywne mocno mija się z prawdą. Dopóki mamy media państwowe, dopóty będą one służły jako tuba propagandowa aktualnie rządzącego układu.
  Cała sytuacja śmieszy o tyle bardziej, że walka o "niezależne" media toczy się głównie między dzwiema lewicowymi partiami czyli PO i PiS. Jak mówi przysłowie: "wiele się musi zmienić, aby wszystko pozostało takie jak było"
  doceń 3

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama