Zapisane na później

Pobieranie listy

Węgry jednostronnie zawieszają unijne reguły ws. azylu

Węgry jednostronnie zawiesiły we wtorek unijne reguły dotyczące azylu. Chodzi o tzw. regulację dublińską, która przewiduje, że odpowiedzialność za wniosek azylowy spoczywa na pierwszym kraju Unii, którego granicę uchodźca przekroczył. KE domaga się wyjaśnień.

PAP

dodane 23.06.2015 19:46
8

"System azylowy Węgier jest przeciążony najbardziej ze wszystkich państw UE dotkniętych nielegalną imigracją" - powiedział rzecznik węgierskiego rządu.

Zawieszenie unijnych reguł oznacza, że Węgry odmawiają przyjmowania z powrotem uchodźców, którzy dostali się do tego kraju spoza UE, a następnie wyjechali do innego kraju. Według węgierskiego rządu na Węgry nielegalnie wjechało w tym roku ponad 60 tysięcy imigrantów.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że zawieszenie regulacji dublińskiej przez Budapeszt dotyka przede wszystkim kraje sąsiadujące z Węgrami, takie jak Austria. AP wskazuje, że władze austriackie wstrzymały rozpatrywanie wniosków o azyl, chcąc, by inne kraje UE uczyniły więcej, żeby pomóc w przyjęciu fal uchodźców. Według austriackiego MSW w okresie od stycznia do maja br. w Austrii złożono 21 tys. wniosków o azyl. Resort podkreśla, że jedna czwarta tych wniosków została złożona przez uchodźców, którzy dostali się do Austrii z innego kraju UE.

Komisja Europejska zwróciła się do Budapesztu o niezwłoczne wyjaśnienia. Wskazano, że Węgry poinformowały inne kraje, iż zawieszenie reguł jest spowodowane "przyczynami technicznymi". KE chce się dowiedzieć, jakie działania są podejmowane w celu rozwiązania problemu.

1 / 1