Dziewięć "niesamowitych" gestów Franciszka

dodane 27.12.2014 14:41

KAI |

Prośba o przebaczenie za molestowanie przez duchownych, upomnienie mafii, ale także znaczący udział w odnowieniu stosunków dyplomatycznych Kuba-USA - to tylko niektóre z gestów papieża Franciszka uznanych przez brytyjskich dziennikarzy serwisu "i100" i "The Independent" za "niesamowite" i godne zapamiętania w mijającym, 2014 roku.

Dziewięć "niesamowitych" gestów Franciszka   OSSERVATORE ROMANO /PAP/EPA

Zdaniem serwisu "i100" należącego do dziennika "The Independent" Ojciec Święty miał wiele powodów do świętowania nie tylko w roku 2013. Franciszek przykuł uwagę całego świata także w 2014 roku. Serwis wymienia dziewięć wydarzeń, które, zdaniem dziennikarzy, najbardziej zapadły w pamięci wszystkim śledzącym pontyfikat papieża Bergoglio. Oto one:

Ojciec Święty osobiście błagał o przebaczenie osoby molestowane w młodości przez księży i wyraził pod adresem tych osób głębokie ubolewanie z powodu grzechów i poważnych przestępstw nadużyć seksualnych popełnionych przez członków duchowieństwa.

Franciszek upomniał mafię i inne organizacje przestępcze, by modliły się do Boga o przebaczenie i wyraziły skruchę po tym, jak 3-letni Nicola Campolongo w styczniu br. został spalony w samochodzie przez handlarzy narkotykami w miejscowości Cassano Jonio w Kalabrii, na południu Włoch.

Franciszek zadeklarował też w tym roku, że internet jest dziełem Bożym. Papież, rozważając dobre i złe strony rozwoju ery cyfrowej oraz jej wpływu na katolików i ich interakcję z ludźmi innych religii i wyznań stwierdził, że internet to "dar od Boga". - To jest coś prawdziwie dobrego, dar Boży - powiedział, przestrzegając jednocześnie, że "pożądanie cyfrowego komunikowania się może wpłynąć na nasze odizolowanie się od osób nam najbliższych".

Podczas sesji plenarnej Papieskiej Akademii Nauk, poświęconej ewolucji pojęcia natury, papież stwierdził z kolei, że "teoria wielkiego wybuchu" nie jest sprzeczna z wiarą katolicką w stworzenie świata przez Boga. - Ewolucja natury nie jest przeciwstawna pojęciu stworzenia, ponieważ ewolucja zakłada stworzenie rzeczy, które ewoluują - powiedział Ojciec Święty. Jak stwierdził, gdy czytamy Księgę Rodzaju, grozi nam wyobrażanie sobie Boga jako czarodzieja, który wszystko stwarza swą magiczną różdżką. Ale tak nie jest. Bóg „nie jest demiurgiem, ani czarodziejem, ale Stwórcą, który daje istnieje wszystkim bytom”. Początek świata nie jest więc „dziełem chaosu”, lecz „bezpośrednio pochodzi od najwyższej Zasady, która stwarza z miłości”.

Franciszek zaprosił na przejażdżkę papamobile dwójkę dzieci, 11-letniego Livio Bastianellego i Davida Marii Bianchi. Papieski samochód okrążył z dziećmi na pokładzie Plac świętego Piotra podczas audiencji generalnej.

Serwis "i100" przypomina też, że papież odegrał też znaczącą rolę w historycznym odnowieniu stosunków dyplomatycznych między Kubą a Stanami Zjednoczonymi, które nastąpiło w tym miesiącu. Przyznali to zarówno Barack Obama, jak i Raul Castro. Obama podziękował Ojcu Świętemu za moralny przykład, którzy wskazuje na istotę zmieniania świata na taki jaki powinien być, niż utrwalania go takim, jaki jest.

Franciszek stał się pierwszą głową wspólnoty religijnej, która zagościła na okładce magazynu "Rolling Stone".

Franciszek oddał na aukcję w Paryżu swój motocykl marki Harley-Davidson, z którego sprzedaży dochód - ponad 241 tys. euro - został przeznaczony na wsparcie hostelu i kuchni dla ubogich w Rzymie prowadzonego przez Caritas Rzymu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI | FRANCISZEK

Zobacz

Przeczytaj komentarze | 8 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 3 _jasiek 31.12.2014 11:48
Jeśli do hipotezy o ewolucji gatunków podejdzie się jak do mechaniki newtonowskiej, to znaczy jako do przybliżenia bardziej złożonej rzeczywistości, nie ma w niej nic zdrożnego. Natomiast grzechem pierworodnym "teorii ewolucji" jest to, że traktowano ją od początku jako argument przeciwko istnieniu Pana Boga. W ferworze walki z Panem Bogiem posuwano się do daleko posuniętych "nieścisłości" badawczych. Szczególnie płodna w oszustwa była rzekoma historia ewolucji człowieka. Koronną mistyfikacją był tzw. "Człowiek z Piltdown", który pojawił się w roku 1912 dzięki "odkryciom" Woodwarda i Dawsona działających razem z Pierrem Teilhardem de Chardin. W 1953 odkryto i ujawniono fałszerstwo, był to montaż szczęki współczesnego orangutana odpowiednio podstarzonej z niezbyt starym ale skamieniałym fragmentem czaszki ludzkiej.
Plusów: 7 saherb 30.12.2014 10:17
Niezalogowany użytkownik Duża część oskarżeń o pedofilię jest zmyślona, a "ofiara" robi to tylko po to, żeby zgnoić księdza, Kościół i ewentualnie coś na tym ugrać (wyłudzić odszkodowanie). Oczywiście jak oskarżenia okazują się fałszywe, to nikt nie przeprasza oczernionego księdza, media nie prostują tych kalumni.
Teraz po prostu panuje taka "moda" na oskarżanie o pedofilię...
Plusów: 3 gut 28.12.2014 13:57
Niezalogowany użytkownik

Tadeusz :) Do @gut zdanie nawet najznamienitszego teologa jest tylko prywatną opinią a nie nauczaniem Kościoła. Oficjalna wypowiedź papieża jest stanowiskiem Kościoła. To co napisałeś to totalistyczna, najabsurdalniejsza bzdura, jak powiedział ks. prof. Tadeusz Guz w nauce Kościoła w sprawie stworzenia nic się nie zmieniło, nic, to co papież powiedział to jest jego prywatna opinia wtedy jego głos jest nie omylny jak mówi ex-katedra. Sam Jan Paweł II wypowiadał się pozytywnie o ewolucji a sam papież Pius X powiedział, że jeżeli ewolucja jest prawdziwa i cały dorobek "naukowy" modernistów to, to całkowite zniszczenie dziejowego dorobku nauczania Magisterium Kościoła. Reasumując choćby tu anioł z nieba zstąpił powiedział, że jest tak jak Ty piszesz to to i tak będzie nieprawda i niech będzie taki anioł przeklęty ponieważ innej Ewangelii nie ma.

Plusów: 12 katarzyna_anna 28.12.2014 09:35
Tak samo, jak nie każde zdanie wypowiedziane przez papieża jest oficjalnym nauczaniem Kościoła.

wszystkie komentarze >