• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Rosja zamyka bary McDonald's

  PAP

  dodane 21.08.2014 10:06

  Cztery lokale zamknięto z powodu uchybień sanitarnych. Trwają kontrole w kolejnych. Telewizja informacyjna Moskwa 24 zauważyła, że wraz z zamknięciem barów McDonald's mieszkańcy Moskwy i turyści odwiedzający stolicę Rosji również stracili dostęp do praktycznie jedynych w centrum miasta bezpłatnych - i zawsze czystych - toalet. Czy to już wojna wizerunkowa z USA?

  Rosyjska służba ochrony konsumentów Rospotriebnadzor przeprowadza niezapowiedziane kontrole w barach McDonald's w obwodzie swierdłowskim na Uralu - poinformowała w czwartek szefowa lokalnego oddziału tych służb, Natalia Łukjancewa.

  Dziennik "Kommiersant" nie wyklucza, że kontrole obejmą wszystkie lokale tej sieci w Rosji. Rosyjska gazeta przypomina, że w ubiegłym miesiącu szefowa Rospotriebnadzoru Anna Popowa oświadczyła, że służba ochrony konsumentów "ma zastrzeżenia do jakości i bezpieczeństwa produktów całej sieci".

  Powołując się na federalnego urzędnika, "Kommiersant" podaje, że obecne kontrole w barach McDonald's odbywają się na polecenie rządu Rosji. "Właśnie dlatego restauracje od razu są zamykane, podczas gdy po planowych kontrolach lokale najpierw otrzymują polecenie usunięcia uchybień" - wyjaśnił rozmówca dziennika.

  W środę rosyjskie służby wydały czasowy zakaz działalności dla czterech lokali McDonald's w Moskwie. Powołały się na liczne uchybienia sanitarne wykryte w trakcie kontroli w dniach 18-20 sierpnia.

  Wśród zamkniętych barów są lokale na placu Maneżowym przed murami Kremla i na pobliskim placu Aleksandra Puszkina. Ten ostatni to najstarszy lokal McDonald's w Rosji - działa od 1989 roku - i największy w Europie; obsługuje 12 tys. osób dziennie. W Moskwie jest 160 lokali tej sieci.

  Amerykańska firma zapowiedziała w środę, że bada zarzuty dotyczące naruszenia norm sanitarnych i chce jak najszybciej otworzyć zamknięte placówki.

  W Jekaterynburgu, stolicy obwodu swierdłowskiego, McDonald's ma osiem barów.

  Dostawcami do barów McDonald's w Rosji są wyłącznie miejscowe firmy. Warzywa dostarcza spółka Biełaja Dacza z podmoskiewskich Kotielników, a mięso - spółka Miratorg z Kaliningradu.

  Telewizja informacyjna Moskwa 24 zauważyła, że wraz z zamknięciem barów McDonald's mieszkańcy Moskwy i turyści odwiedzający stolicę Rosji również stracili dostęp do praktycznie jedynych w centrum miasta bezpłatnych - i zawsze czystych - toalet.

  Na początku kwietnia, po oderwaniu przez Rosję Krymu od Ukrainy, ukraiński oddział McDonald's zamknął swoje bary na Półwyspie Krymskim.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • ironia
   21.08.2014 10:21
   Już Gomułka mówił, że kapusta kiszona jest lepsza od cytryn.
  • Fryderyk
   21.08.2014 10:36
   Biorąc pod uwagę sowiecką "kulturę" sanitarną podejrzewam, ze w Rosji należy zamknąć wszystkie lokale gastronomiczne. Ps. gdybym w Rosji był skazany na jedzenie w ich restauracjach zapewne umarłbym z głodu.
  • pinks
   21.08.2014 14:43
   Przecież to są lokale franczyzowe, więc zapewne prowadzone i obsługiwane przez Rosjan. Sami sobie zamykają za syf???
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół