Boże Narodzenie wraca do elementarza

dodane 02.07.2014 17:50

Aleksandra Pietryga

Protest rodziców tym razem okazał się skuteczny i w rządowym podręczniku dla 1-klasistów pojawiły się zwroty nawiązujące do chrześcijańskich korzeni świąt.

Boże Narodzenie wraca do elementarza   Jedna ze stron rządowego podręcznika

Pod koniec czerwca Ministerstwo Edukacji Narodowej upubliczniło drugą część darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów pt. "Zima". Okazało się, że na kilku stronach autorka Maria Lorek opisała przygotowania do świąt, jednak pominęła całkowicie ich chrześcijańską tożsamość. Ani razu nie padła nazwa "Boże Narodzenie".

W elementarzu dzieci ubierały choinkę, piekły pierniki, wykonywały ozdoby choinkowe czy upominki i szukały świątecznych prezentów, a świąteczne strony książki podsumowywał wiersz Józefa Czechowicza "Zima", zilustrowany obrazkami dzieci lepiących bałwana i krasnala-mikołaja, wdrapującego się na komin. Sam wiersz wspomina o śniegu, dzwonkach i choinkach, a wzmożony ruch w sklepach tłumaczy zdaniem "Gwiazdka niedaleko!". Elementarz nie mówił natomiast nic o kolędach, Pasterce czy Dzieciątku Jezus.

Takie przedstawienie chrześcijańskich świąt wzbudziło sprzeciw przede wszystkim rodziców. Powstała petycja "Nie dla usuwania Bożego Narodzenia z darmowego podręcznika dla 1-klasistów", którą w ciągu kilku dni podpisało ponad 45 tys. osób. Za inicjatywą stoi Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. "Uważamy, że poświadczona konstytucyjnie, chrześcijańska tożsamość kultury polskiej winna znaleźć odbicie w treści podręcznika. Nie chodzi o żadną religijną indoktrynację, a jedynie o stwierdzenie kulturowego faktu, którego nie można przemilczać" – tłumaczą autorzy petycji.

Protest rodziców okazał się w tym przypadku skuteczny i resort zdecydował się przywrócić do podręcznika zwroty odnoszące się do chrześcijańskich korzeni świąt. W poprawionej wersji (do pobrania na stronie MEN) mowa jest już o świętach Bożego Narodzenia, Wigilii i kolędach. – Nie było naszym zamiarem doprowadzenie do jątrzenia, skłócania czy wywołania tak skrajnych emocji – powiedziała w rozmowie z Gosc.pl Joanna Dębek, rzecznik ministerstwa. – Przychylamy się do głosów rodziców, naprawiamy błąd i "Boże Narodzenie" już jest w elementarzu.

Jak informuje MEN na swojej stronie, do 7 lipca można jeszcze zgłaszać opinie, uwagi, pomysły i propozycje dotyczące "Naszego elementarza".

«« | « | 1 | » | »»

Zobacz

Przeczytaj komentarze | 11 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Szopen 52 10.07.2014 11:14
Niezalogowany użytkownik Wstawili i nie wstawili tej jedynej wzmianki o ,,Bożym Narodzeniu''.

1. Gwiazda na choince na rynku jest satanistyczna, bo pięcioramienna - ,,bożków tej ziemi'' i zwrócona ostrzem jednego z ramion pionowo w dół, co symbolizuje upadającego anioła.

2. Nadal nic nie wspomniano, nawet i półsłówkiem o narodzinach Dzieciątka Jezus, a za to o handlu cały nieomal dialog i ilustracja. Wydaje się, że tu chodzi o jakieś wielkie święto Mamony czy Hermesa.

3. Polecenie nr 2: ,,Opowiedzcie o najważniejszych świętach, które są obchodzone w waszych domach !'' również nie zawiera napomknięcia, o jakie tu święto chodzi. Ośmielę się ponadto zauważyć, że to nie są dla chrześcijan ,,najważniejsze święta'', gdyż najważniejsza jest Wielkanoc, którą zapewne znowu złośliwie pominą. (Owszem, dla handlu - Mamony i Hermesa - to właśnie te święta są najważniejszymi.)

4. W pewnym momencie w dialogu pojawiło się przekłamanie graficzne: Jeśli mamy do czynienia z dialogiem, to nigdy się nie umieszcza w słupku myślników, wypunktowujących kolejne wypowiedzi rozmówców, myślnika o innej funkcji ! Należy wtedy zapis ,,- odpowiada tata.'' umieścić po prawej stronie kolumny tekstu.

--- W tym złośliwym kapaniu po kilka stronic owego żałosnego elementarza jest konkretna ideologiczna metoda, która polega na zmęczeniu zainteresowanych rodziców i nauczycieli, ażeby coś genderowego czy satanistycznego musieli przeoczyć ku uciesze obłudnych mocodawców autorek.
Plusów: 2 Kat 04.07.2014 08:11
Niezalogowany użytkownik Ciagle pisza nowe podreczniki, zapominajac o tych, ktore byly dobre. Prawdopodobnie wydane przez "nie to" wydawnictwo.
Plusów: 6 operator 03.07.2014 13:19
MEN pod wodzą Tuska jest skrajnie antychrześcijański ale już niedługo...
Plusów: 6 Aska 03.07.2014 11:17
Niezalogowany użytkownik Całkowicie się zgadzam! To po prostu jakiś idiotyzm, gdy Boże Narodzenie jest świętem obchodzonym z okazji narodzin Jezusa, a robi sie z tego "seasonal holiday" bez jakiejkolwiek wzmianki o meritum tego Święta. Jeśli ktoś nie uznaje chrześcijańskiej natury Bożego Narodzenia, niech sobie obchodzi pogańskie, politycznie poprawne swięta kiedy chce a nie czeka cały rok na okres 24-26 grudnia i próbuje wymusić na chrześcijanach by nie nawiązywali do religii...

wszystkie komentarze >