Nowy numer 13/2024 Archiwum

Niedźwiedzie nad Morskim Okiem

Niedźwiedzicę z małymi sfotografowano w pobliżu schroniska. Jak się zachować w razie spotkania z drapieżnikiem?

O tym, że nietrudno natknąć się w Tatrach na niedźwiedzia przekonał się niejeden turysta. W niedzielę 1 czerwca w pobliżu schroniska nad Morskim Okiem na niedźwiedzicę z młodymi natknął się międzynarodowy przewodnik wysokogórski Grzegorz Bargiel (więcej o spotkaniu przeczytasz TUTAJ). Udało mu się sfotografować rodzinę futrzanych drapieżników i spokojnie wycofać.

Niedźwiedź brunatny to ogromny drapieżnik, którego waga sięgać może nawet 800 kg. Kiedy stanie na tylnych łapach może mieć nawet 3 m. wysokości. Niedźwiedzie nad Morskim Okiem   Niedźwiedzica z młodymi na ceprostradzie w pobliżu schroniska nad morskim Okiem Grzegorz Bargiel - Międzynarodowy Przewodnik Wysokogórski IVBV

W Polsce niedźwiedź brunatny występuje w Bieszczadach i Tatrach. Niekiedy jednak można spotkać pojedyncze osobniki także poza tymi terenami, także w lasach Beskidów. Niedźwiedź unika spotkań z ludźmi, jednak zaskoczony stanowi śmiertelne zagrożenie. Zwierze żeruje głównie późnym popołudniem i w nocy, dlatego zaleca się unikać nocnych wędrówek po Tatrach i Bieszczadach. Drapieżnik ma doskonały węch i z daleka wyczuwa pokarm. Z tego powodu czasami zbliża się do siedlisk ludzi.

Jak się zachować w razie spotkania z niedźwiedziem? Niedźwiedź brunatny nie traktuje człowieka jako potencjalnej ofiary: nie będzie chciał cię zjeść. Jeśli dojdzie do spotkania koniecznie zachowaj spokój. Nie zbliżaj się do zwierzęcia. Jeżeli niedźwiedź cię jeszcze nie zauważył, wycofaj się cicho i powoli, gdy nie będzie patrzył w twoją stronę. Obserwuj go. Nie krzycz, ponieważ w ten sposób możesz go zaskoczyć i sprowokować do ataku.

Jeżeli zwierzę cię zauważy, nie biegnij, to może sprowokować pogoń! Niedźwiedź stojąc na tylnych łapach bada otoczenie, aby potwierdzić informacje dostarczone za pośrednictwem słuchu i węchu. Wycofaj się powoli i ostrożnie drogą, którą przyszedłeś - nigdy nie uciekaj! Stale obserwuj niedźwiedzia. Staraj się być opanowanym. Podczas bliskiego spotkania nie patrz drapieżnikowi w oczy (dla zwierząt to sygnał agresji). Jeśli niedźwiedź się zbliża, pozostań na swoim miejscu i odzywaj się spokojnym głosem. Jeśli się zatrzyma - zwiększ dystans wycofując się powoli.

Gdy widzisz, że dojdzie do bezpośredniego ataku, postaraj się odwrócić uwagę niedźwiedzia, kładąc przed sobą jakiś przedmiot. W przypadku, kiedy to nie pomoże połóż się na brzuchu, lekko rozchyl nogi, palce spleć za głową. W tej pozycji osłonisz głowę i kark. Jeśli masz plecak, zabezpieczy on Twoje plecy. Połóż ręce na szyi i chroń głowę - przy fizycznym kontakcie niedźwiedź często atakuje twarz. Udawaj martwego. Gdy atak ustanie, zaczekaj, aż zwierzę oddali się definitywnie.

 

 

 

 

« 1 »

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera