Zapisane na później

Pobieranie listy

Brawo dla RPO

Inicjatywa Rzecznik Praw Obywatelskich, aby ukarać urzędników, którzy odebrali opiekunom dorosłych niepełnosprawnych świadczenia pielęgnacyjne, być może ukróci ich bezkarność.

Bogumił Łoziński

|

GOSC.PL

dodane 04.04.2014 18:08
2

Rząd odebrał ustawą świadczenia pielęgnacyjne opiekunom niepełnosprawnych dorosłych. Prawo do ich pobierania straciło od lipca 2013 r. ok. 150 tys. osób. Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz wzięła ich w obronę i zaskarżyła ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, który w grudnia 2013 r. uznał ją za niezgodną z konstytucją. Miesiąc później I. Lipowicz wystąpiła o jak najszybsze wykonanie wyroku i przywrócenie świadczenia. Rząd i posłowie nie przejęli się losem niepełnosprawnych i przez cztery miesiące nic nie zrobili, aby zrealizować wyrok. Dopiero dziś (4 kwietnia) pod wpływem protestów uchwali ustawę, która przywraca to świadczenie z odsetkami.

I. Lipowicz uznała, że zarówno przyjęcie wadliwej ustawy, która skrzywdziła opiekunów dorosłych niepełnosprawnych, jak i opieszałość w naprawieniu pomyłki nie może pozostać bez kary. Zapowiedziała, że poda do publicznej wiadomości nazwiska urzędników, którzy odpowiadają za problemy z przepisami, zapyta też ich przełożonych, czy i jakie konsekwencje zostały wobec nich wyciągnięte. Ma zamiar także sprawdzić, w jakim zakresie za zaistniałą sytuację odpowiada minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Bezkarność państwowych funkcjonariuszy jest jedną z patologii naszego życia społecznego. Wystarczy przypomnieć niszczenie niewinnych przedsiębiorców przez przedstawicieli urzędów skarbowych i wymiaru sprawiedliwości, którzy nie ponoszą za to żadnej kary. Teraz mamy bulwersujący przykład działania na szkodę ludzi szczególnie doświadczonych przez los – niepełnosprawnych. Osoby odpowiedzialne za ten skandal niewątpliwie powinny ponieść za to karę. Inicjatywa RPO, aby ich publicznie napiętnować, jest jak najbardziej słuszna. Tyle, że za złą ustawę oraz opieszałość w uchwaleniu nowej odpowiadają posłowie. Ukarać ich może każdy z nas, omijając w czasie wyborów. Kto poparł wadliwą ustawę, można łatwo sprawdzić - tutaj znajdziesz wyniki głosowania.

Warto też mieć świadomość, że podpisał ją prezydent Bronisław Komorowski.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego