Unia Europejska i kraje afrykańskie przyjęły wspólny plan przeciwdziałania nielegalnej imigracji. To jedno z ustaleń zakończonego w czwartek w Brukseli dwudniowego szczytu UE-Afryka.
W planie działań na lata 2014-2017 zapowiedziano m.in. nasilenie walki z handlem ludźmi, lepszą ochronę granic, jak również "zajęcie się korzeniami problemu nielegalnej imigracji", czyli ubóstwem. Uzgodniono też, że lepszej organizacji wymaga legalna imigracja. Wzmocnienie współpracy w tych dziedzinach ma pomóc w "zapobieganiu dramatycznym konsekwencjom nielegalnej imigracji i ochronie życia imigrantów".
"Imigracja to jeden z ważniejszych problemów. Uzgodniliśmy pięciopunktowy plan, aby zapobiegać tragediom, jak ta u brzegów Lampedusy czy na pustyniach Nigru" - powiedział szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy na konferencji prasowej po szczycie.
Nielegalni imigranci przedostają się na łodziach i statkach przez Morze Śródziemne z Afryki do krajów południowej Europy. Wielu z nich ginie podczas podróży, a dla tych, którym udaje się dotrzeć do celu, często brakuje miejsc w obozach dla uchodźców.
W ubiegłym roku u brzegów Lampedusy płynący z Libii statek z ok. 500 osobami na pokładzie stanął w płomieniach i przewrócił się, a następnie zatonął. Zginęło 360 osób. W listopadzie ubiegłego roku na Saharze znaleziono ciała 92 osób zmarłych najprawdopodobniej z wycieńczenia, gdy konwój zmierzających na północ nielegalnych imigrantów utknął na pustyni.
"Jeśli skoncentrujemy się na naszych społeczeństwach, będziemy w nie inwestować, to ludzie nie będą próbować dostać się do UE przez Lampedusę. Przylecą samolotem i będą dobrze przyjmowani" - powiedziała przewodnicząca Komisji Unii Afrykańskiej południowoafrykańska polityk Nikosazana Dlamini-Zuma.
4. szczyt UE-Afryka w Brukseli zgromadził w sumie około 90 delegacji, w tym 60 szefów państw i rządów z krajów europejskich i afrykańskich. "Po raz pierwszy instytucje UE gościły tak dużą konferencję. Liczny udział w szczycie oraz wielość tematów, jakie poruszyliśmy, świadczy o tym, jak żywe są nasze relacje i jak wielką wagę do nich przywiązujemy" - powiedział Van Rompuy.
Oprócz planu działań ws. walki z nielegalną imigracją na szczycie przyjęto również wspólną deklarację oraz "mapę drogową", określające priorytety współpracy UE-Afryka. Relacje te mają się koncentrować na takich sferach, jak zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa, demokracja i rządy prawa, rozwój zasobów ludzkich, zrównoważony wzrost gospodarczy i integracja oraz globalne wyzwania, w tym ochrona klimatu.