Zapisane na później

Pobieranie listy

Polityczna komisja śledcza

Choć można mieć zarzuty do sposobu likwidacji WSI przez A. Macierewicza, jednak powoływanie teraz komisji śledczej w tej sprawie ma wymiar czysto polityczny.

Bogumił Łoziński

|

GOSC.PL

dodane 20.01.2014 15:43
9

Twój Ruch chce powołać komisję śledczą ws. Antoniego Macierewicza, która miałaby zbadać nieprawidłowości przy tworzeniu raportu z likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Poparcie dla tego pomysłu rozważa Platforma Obywatelska i jest blisko decyzji na tak. Nie ulega wątpliwości, że Wojskowe Służby Informacyjne powinny zostać zlikwidowane jeszcze w 1989 r., udało się to zrobić A. Macierewiczowi w 2007 r. i jest to niewątpliwe jego osobisty sukces. Jednak cieniem na likwidacji WSI kładzie się sposób, w jaki ówczesny wiceminister obrony to przeprowadził, np. wpisując na listę agentów ludzi, którzy nigdy nie powinni się na niej znaleźć. Wśród nich był m.in. nasz redakcyjny kolega Andrzej Grajewski, który z powodu fałszywych oskarżeń o działania niezgodne z prawem wytoczył A. Macierewiczowi proces, jednak ten zasłonił się immunitetem poselskim i sąd sprawę oddalił. Ostatecznie A. Grajewski za umieszczenie w raporcie został przeproszony przez MON na mocy wyroku sądowego. Inne osoby wymienione w raporcie jako agenci wytoczyły MON ponad 20 procesów, ministerstwo przeprosiło już większość z nich, a kwota kosztów resortu z  tego tytułu wyniosła 1,2 mln zł.

Jednak obecne wnioski o powołanie komisji śledczej mają przede wszystkim wymiar polityczny, a ich celem nie jest dochodzenie prawdy, szczególnie w siedem lat po opublikowaniu raportu. Twój Ruch chce przy tej okazji przypomnieć o sobie, a Platforma wykorzystać komisję do ataku na PiS, a także – czego nie ukrywa prezydent – do rozprawy z prokuraturą, która - nie po myśli obozu rządzącego – umorzyła śledztwo w tej sprawie. Jednak powołanie komisji mogłoby zaszkodzić samej Platformie, bowiem nie można wykluczyć, że A. Macierewicz, zeznając, mógłby ujawnić informacje niewygodne dla PO. Na pewno powróciłaby sprawa oskarżeń pod adresem B. Komorowskiego o związki z WSI, bowiem był on jedynym politykiem PO, który głosował przeciwko ich rozwiązaniu.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego