Papież znosi tytuły honorowe

dodane 03.01.2014 14:51

fk /Twitter/KAI

Pozostanie tylko jeden tytuł i to w określonych sytuacjach - podaje rzecznik KEP.

Papież znosi tytuły honorowe   Józef Wolny /GN (fragment) Papież Franciszek znosi kościelne tytuły honorowe

Jak poinformował na Twitterze rzecznik episkopatu ks. Józef Kloch, papież Franciszek wprowadził zmiany w przyznawaniu duchownym tytułów honorowych. Decyzją papieża, zasłużonym duchownym diecezjalnym po 65. roku życia będzie przyznawany jedynie tytuł Kapelana Jego Świątobliwości. Dotąd innymi odznaczeniami papieskimi dla duchownych diecezjalnych były tytuły prałata oraz Protonotariusza Apostolskiego (infułata).

Tytuły udzielone przez papieży do tej pory zachowują ważność - dotyczy to tak osób fizycznych, jak i prawnych (np. w określonych bazylikach proboszcz zachowuje tytuł infułata).

Informację o decyzji papieża Franciszka, dotyczącą odznaczeń papieskich, przekazał abp. Celestino Migliore wszystkim biskupom w Polsce.

„Zbliżamy się zapewne do Kościoła z czasów apostolskich, a więc Kościoła, który był znacznie prostszy” - skomentował dla KAI rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Józef Kloch. Dokument ze Stolicy Apostolskiej jest bardzo lakoniczny. Informuje tylko o decyzji papieża Franciszka o pozostawieniu wśród honorowych odznaczeń jedynie tytułu Kapelana Jego Świątobliwości. Pozostałe dwa, a więc tytuł infułata (Protonotariusza Apostolskiego) oraz prałata nie będą już przydzielane.

Ks. Kloch wyjaśnił, że w niektórych bazylikach istniał przywilej, zgodnie z którym proboszcz świątyni otrzymywał jednocześnie tytuł infułata. Taki przywilej zostaje zniesiony.

Ci kapłani, którzy dotąd otrzymali te tytuły, nadal będą mogli się nimi posługiwać. W przyszłości pozostanie tylko jedno papieskie odznaczenie dla duchownych diecezjalnych: Kapelan Jego Świątobliwości. Będzie ono przyznawane zasłużonym dla Kościoła kapłanom, którzy ukończyli 65 rok życia.

Rzecznik KEP podkreślił, że znaczenie tytułów było wyłącznie honorowe. Papież przydzielał je na wniosek biskupów diecezjalnych duchownym, którzy mieli pewne zasługi. „Był to z pewnością gest uznania dla czyjejś pracy. W jednym przypadku - Kapelana Jego Świątobliwości - papież uznał, że ten tytuł pozostanie. Jest zatem pewien sposób pokazania, że jakiś człowiek jest dla Kościoła szczególnie zasłużony i dostrzega to zarówno biskup diecezjalny jak i Ojciec Święty” - powiedział ks. Kloch.

Jego zdaniem przez swoją decyzję papież Franciszek proponuje Kościół prostszy, bez szczególnych tytułów. „Zbliżamy się zapewne do Kościoła z czasów apostolskich, a więc Kościoła, który był znacznie prostszy” - podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Abp Celestino Migliore informację o decyzji papieża Franciszka przekazał już wszystkim polskim biskupom oraz sekretarzowi generalnemu KEP bp. Wojciechowi Polakowi.

Przeczytaj komentarz Bez prałatów Kościół da sobie radę.

Nasza sonda: Czy cieszy Cię decyzja papieża o zniesieniu tytułów honorowych w Kościele?

«« | « | 1 | » | »»

Zobacz

Przeczytaj komentarze | 77 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 swjacenty 07.01.2014 15:29
Niezalogowany użytkownik Proszę mnie pouczyć kiedy Pan Jezus ustanowił św. Piotra głowa kolegium apostołów ? Gdzie ustanowił urząd następcy Piotra ? Gdzie ustanowił hierarchiczne kapłaństwo ? Czy w ogóle ustanowił kapłaństwo ?
Plusów: 5 _jasiek 05.01.2014 19:15
@Jerzyk 2014-01-04 23:14

Panie Jerzyku, domyślam się, że usiłuje mi Pan coś imputować, jeno z wyartykułowaniem tegoż masz Pan permanentny problem.
Plusów: 6 _jasiek 05.01.2014 19:05
Niby czemu? Pała Pan chęcią bycia ukrzyżowanym, obdartym ze skóry czy ma Pan jakąś swoją szczególnie ulubioną mękę?

A co do postulatów: "więcej skromności wśród księży i biskupów" "świeccy powinni być bardziej włączani w życie parafii"

- to niech ksiądz zamiecie pomieszczenie, biskup zagrabi teren wokół budynku a Pani Jola, czy Arleta zasymuluje czynności liturgiczne przy ołtarzu.
Plusów: 5 _jasiek 05.01.2014 18:57
No nie, papieże powinni zachowywać się racjonalnie.

wszystkie komentarze >