Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wyjedźmy w końcu ze wsi

Rano na dworzec we Wrocławiu wjechała wersja testowa pociągu zwanego Pendolino. W czołowych stacjach newsowych rozpoczęła się pendohisteria.

Będzie krótko. Patrząc na euforię, jaka panuje w niektórych polskich mediach w związku z przyjazdem pociągu, który za kilka lat będzie śmigał po polskich torach, można odnieść wrażenie, że żyjemy w III świecie. Przypomniał mi się mój nieżyjący już dziadek, który opowiadał, jaką atrakcją w czasach jego dzieciństwa był przejazd przez wieś samochodu. Wszystkie dzieciaki za nim biegły (było łatwo, auta nie rozwijały wtedy prędkości większych niż 10 – 20 km/h). Dalej dziadek opowiadał, że któregoś dnia mama zabrała go do miasta powiatowego gdzie na ulicach samochodów było już całkiem sporo. – Wiesz, od tego momentu, przestałem się za tymi autami uganiać – mówił dziadek. – Było mi trochę wstyd.

Polska 2013. Uganiamy się za:
- pociągiem w ubogiej wersji wybudowanym w technologii znanej w świecie od kilkunastu lat
- pociągiem, który nie będzie w stanie wykorzystać swoich możliwości na naszych torach przez kolejnych kilka, może kilkanaście lat
- pociągiem, w którym bilety będą albo horrendalnie drogie albo ktoś będzie musiał do nich dopłacać.
Może warto wybrać się za granicę wsi i przestać się uganiać?

Miłego dnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka