• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
 • Dan Brown za eugeniką

  Stefan Sękowski

  dodane 03.06.2013 08:54

  Amerykański pisarz popiera manipulacje genetyczne i „kontrolę urodzin” jako środek przeciwko przeludnieniu.

  W połowie maja ukazała się nowa książka kontrowersyjnego amerykańskiego pisarza Dana Browna. „Inferno” opowiada o tym, jak naukowcy w celu walki z przeludnieniem postanowili w wyniku manipulacji genetycznych wyhodować „nadczłowieka”. Jedna z bohaterek książki stwierdza pod jej koniec:  – Powinniśmy wykorzystać naszą technologię, by rozwinąć nasz gatunek i stworzyć ludzi, którzy są zdrowsi, silniejsi, bardziej odporni i mają lepsze mózgi.

  – Od lat pomagamy naszej ewolucji, ale w niewielkim rozmiarze. Mamy szczepionki, sztuczne zapłodnienie – tłumaczy Brown w wywiadzie udzielonym niemieckiemu dziennikowi „Die Welt”. – Teraz otrzymaliśmy narzędzia do wspierania ewolucji na ogromną skalę. Musimy być bardzo ostrożni, zanim zabawimy się w Boga. Kwestie religijne i etyczne uważam za fascynujące – dodaje.

  Jednocześnie nie uważa, by eugenika była nieetyczna. – Eugenika jest narzędziem. Jeśli możemy stosować techniki eugeniczne, by ulepszyć nasz gatunek, to znaczy, że ewolucja na to przyzwala. Miejmy nadzieję, że użyjemy jej dobrze – tłumaczy.

  Brown wypowiedział się także na temat przeludnienia. – Ponad połowa ludności żyje najwyżej 10 mil od brzegu morza. A poziom morza wzrasta. Może to Matka Natura mówi: „Mam dość? Żegnaj Nowy Yorku”? Być może. Gdybyśmy mieli możliwość zmniejszyć naszą populację w sposób mniej bolesny, na przykład przez kontrolę urodzin, byłaby to odpowiednia droga – mówi.

  Dan Brown to autor bardzo kontrowersyjnych, a jednocześnie poczytnych powieści sensacyjnych. Dzieła takie, jak „Kod Leonarda da Vinci” czy „Anioły i demony” pełne są zafałszowań dotyczących historii Kościoła, przedstawiają także jego współczesność w negatywnym świetle.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • Jan
   03.06.2013 10:17
   > Ponad połowa ludności żyje najwyżej 10 mil od brzegu morza. A poziom morza wzrasta. Może to Matka Natura mówi: „Mam dość? Żegnaj Nowy Yorku”? <

   A jakby tak ktoś w USA: mam dość Dana Browna?

   To, co? Don Brawn przyjąłby to ze zrozumieniem i dał się zastrzelić? Czy raczej próbowałby powiadomić policję, uciekać, prosić o swoje życie?

   Łatwo jest szafować życiem innych i niestety robią to zwolennicy eugeniki. Wątpię jednak, żeby im się podobało umieranie w łagrze, obozie koncentracyjnym, pod ścianą straceń lub komorze gazowej.
  • Pan_Andrzej
   03.06.2013 10:21
   "Dzieła takie, jak „Kod Leonarda da Vinci” czy „Anioły i demony” pełne są zafałszowań dotyczących historii Kościoła, przedstawiają także jego współczesność w negatywnym świetle."

   A Dan Brown jest pisarzem czy historykiem? Nie wiem, czy Pan Redaktor zdaje sobie sprawę, ale on pisze książki sensacyjne, które mają się sprzedać, a nie publikacje naukowe.

   Mi się bardzo podobały, kawał dobrego czytadła, ale nikt rozsądny nie bierze takich książek na poważnie, nawet sam ich autor.

   Co do negatywnego światła - cóż, Dan Brown nie odkrył Ameryki, że Kościół jest pełen polityki i mrocznych tajemnic.
  • RaBi
   03.06.2013 13:13
   By sprzedać nową książkę powiedzieć warto każdą głupotę - byle sprzedać.
  • Eugeniusz
   03.06.2013 15:49
   Ta książka ukazała się niedawno po angielsku (polskie tłumaczenie ukaże się dopiero za kilka miesięcy).
   Jestem pewien, że nikt z redakcji Gościa Niedzielnego nie czytał jej.
   Czy wam nie jest wstyd?
   Piszecie o człowieku skrajnie nienawistnie tylko dlatego, że nie jest waszym sługą?
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół