Zapisane na później

Pobieranie listy

Historia Kościoła – c.d.n.

Giełda nazwisk „papabili” nie męczy mnie ani trochę. Mimo medialnego zgiełku, liczba potencjalnych kandydatów na papieża w gruncie rzeczy świadczy o sile Kościoła.

Jacek Dziedzina

|

GOSC.PL

dodane 15.02.2013 14:11
11

Dziennikarze światowych mediów mają wreszcie temat na kilka miesięcy. I choć nieraz w typowaniu kandydatur opierają się na błędnych założeniach – gdy zbyt łatwo zwyczaje polityczne przykładają do bardziej złożonej rzeczywistości kościelnej –  to w gruncie rzeczy rzucając kolejnymi nazwiskami „pewnych” kandydatów na papieża, wykonują kawał dobrej roboty. To „gdybanie” o następcy Benedykta XVI i rosnąca liczba nazwisk na „giełdzie watykańskiej” mają jedną wartość: pokazują, że siła Kościoła polega także na tym, że są w nim ciągle ludzie, którzy będą w stanie kontynuować posługę Piotra. I powtarzane na okrągło życiorysy kolejnych „pewniaków” tylko to potwierdzają: jest z czego wybierać.

Rozmawiałem ze znajomym pracownikiem jednej z instytucji watykańskich. Rzucił jeszcze jedno światło na cały ten zgiełk: - Ja to rozumiem, że coś trzeba napisać. Niekoniecznie po to, by coś powiedzieć, ale żeby nie milczeć, żeby po ludzku oswoić tę nową sytuację.

Nawet jeśli robimy to po omacku, to wszyscy potrzebujemy tego „oswojenia się” i spokojnego oczekiwania na ciąg dalszy historii Kościoła.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny