Watykan: Zero tolerancji wobec pedofilii

dodane 23.12.2012 08:22

PAP |

Przypadkami pedofilii wśród księży będzie zajmował się w Kongregacji Nauki Wiary amerykański ksiądz Robert Oliver, mianowany w sobotę przez Benedykta XVI promotorem sprawiedliwości, co odpowiada funkcji prokuratora. Ma on wielkie zasługi w walce z przypadkami pedofilii.

Watykan: Zero tolerancji wobec pedofilii   Henryk Przondziono/GN Kopuła Bazyliki św. Piotra na Watykanie

Watykan ogłosił, że ksiądz Oliver zastąpi duchownego z Malty Charlesa Sciclunę, który wcześniej otrzymał nominację na biskupa pomocniczego w swoim kraju.

Komentatorzy zwracają uwagę na bardzo znaczący fakt, iż nowy promotor sprawiedliwości, który będzie prowadził sprawy przypadków pedofilii wśród duchowieństwa, pracował do tej pory jako asystent ds. kanonicznych w archidiecezji w Bostonie, głęboko wstrząśniętej tym skandalem przed kilkunastu laty.

Archidiecezja ta, w której z tego powodu doszło niemal do "trzęsienia ziemi" i która zapłaciła ogromne odszkodowania ofiarom wykorzystywania, stała się z czasem wzorem walki z tym zjawiskiem i naprawiania wyrządzonych szkód.

Sam ksiądz Oliver pisał, jak się podkreśla, odważne teksty na temat skandalu do tamtejszej gazety "Boston Globe", która ujawniła jego szczegóły. Współpracował także z komitetami świeckich, zajmującymi się przypadkami pedofilii w szeregach duchowieństwa.

Zdaniem watykanistów nominacja ta stanowi potwierdzenie linii zerowej tolerancji wobec tych przestępstw, realizowanej konsekwentnie i z determinacją przez papieża.

Ksiądz Oliver stawi czoło licznym przypadkom, ujawnionym ostatnio w Europie, przede wszystkim w Irlandii, Niemczech i w Belgii, ale także na przykład w Kościele w Australii. Będzie mógł liczyć także na pomoc i ogromne doświadczenie zebrane przez biskupa Sciclunę, który pozostał członkiem Kongregacji Nauki Wiary, gdzie wszystkie takie przypadki są rozstrzygane.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI | KOŚCIÓŁ, PRZESTĘPCZOŚĆ, WATYKAN

Zobacz

Przeczytaj komentarze | 7 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 Ja 28.12.2012 14:22
Niezalogowany użytkownik "stowarzyszenia gejowskie, gdzie na porządku dziennym jest pedofilia" - jakieś przykłady?

Co do rodzin patologicznych - postawy większości ludzi wobec pedofilii w rodzinie są jednoznacznie potępiające, choćby przypadek Josefa Fritzla, który latami więził i gwałcił swoją córkę.

Nawiasem mówiąc, nie dzielę ludzi na księży, lekarzy, robotników, rolników czy nauczycieli - jeśli chodzi o zbrodnię pedofilii, każdy powinien być traktowany przez prawo tak samo. Jednak jeśli jakaś instytucja (czy to wyznaniowa, czy wychowawcza) rości sobie prawo do umoralniania i pouczania innych, proszę się nie dziwić, że społeczeństwo wymaga od jej przedstawicieli, by sami byli wzorami prawości i moralności.
Plusów: 0 rob 24.12.2012 07:29
Niezalogowany użytkownik Pokażcie mi środowisko, gdzie jest tak niewiele przypadków pedofilii i jednocześnie od lat jest tak głęboki kierunek z walką z tym zboczeniem i przestępstwem?
Szczególnie warte uwagi są stowarzyszenia gejowskie, gdzie na porządku dziennym jest pedofilia albo rodziny patologiczne, gdzie kolejny partner współżyje z matką i córkami! A dziennikarze, politycy, lekarze...? Gdzie ich walka z pedofilią!?
Plusów: 5 Beata 23.12.2012 15:44
Niezalogowany użytkownik Niech nowy promotor sprawiedliwości nie zapomni o Polsce.
Plusów: 0 fidelis 23.12.2012 10:55
Niezalogowany użytkownik O co chodzi w twoim komentarzu, bo nie rozumiem chyba.

wszystkie komentarze >