Zapisane na później

Pobieranie listy

Co 3 minuty ginie jeden z nas

Sytuacja chrześcijan na świecie się pogorszyła

Andrzej Grajewski/RV

|

GOSC.PL

dodane 20.10.2012 19:16
0

Jak wynika z najnowszego raportu na temat wolności religii w świecie międzynarodowej organizacji „Kirche In Not” ( Kościół w potrzebie), jedynie w co czwartym kraju, prawa chrześcijan są respektowane. Statystycznie, na świecie, co trzy minuty zabijany jest ktoś tylko dlatego, że jest chrześcijaninem. Z raportu wynika, że chrześcijanie są najbardziej represjonowaną wspólnotą religijna we współczesnym świecie. Najtrudniejsze położenie chrześcijan jest nadal w Arabii Saudyjskiej, Pakistanie oraz w Iranie.

Znacznie pogorszyła się natomiast ich sytuacja w Północnej Afryce, w takich krajach jak Tunezja, Egipt, czy Libia, co jest konsekwencją przejęcia tam władzy, po tzw. „arabskiej wiośnie”, przez radykalne środowiska muzułmańskie.Konsekwentnie prowadzą one politykę czystek religijnych, starają się doprowadzić do tego, aby chrześcijanie opuścili te kraje.   Stali się oni również często ofiarami wojny domowej w Syrii, gdzie wcześniej cieszyli się względną swobodą. Antychrześcijańskie prześladowania nasiliły się także w kilku innych krajach afrykańskich, na skutek agresywnej postawy wyznawców islamu. W tym kontekście  raport wymienia Kenię, Czad, Mali oraz Nigerię. Jednocześnie raport wskazuje na pozytywne zjawisko, jakim są coraz przejawy solidarności polityków krajów europejskich z represjonowanymi wspólnotami chrześcijańskimi na świecie. W tym kontekście wymieniane są rezolucje parlamentów Niemiec, Włoch oraz Belgii, a także aktywność Parlamentu Europejskiego. 

1 / 1

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego