Stracona okazja (Polska – Grecja 1:1, Rosja – Czechy 4:1)

Polacy mają znacznie lepszą drużynę niż Grecy. Mimo to byli o krok od porażki. W drugim meczu Rosjanie potwierdzili wysoką klasę.

Polska – Grecja 1:1

Nasz zespół zmarnował ogromną okazję żeby rozbić słabszego piłkarsko rywala. W pierwszej połowie Grecy nie potrafili przeprowadzić ani jednej składnej akcji. A Polacy raz po raz ośmieszali podobno „żelazną” grecką obronę. Tymczasem po przerwie Grecy grając w osłabieniu (sędzia dość pochopnie pokazał czerwoną kartkę Papastathopoulosowi) goście najpierw wyrównali, potem zmarnowali rzut karny, a w końcu strzelili gola nie uznanego z powodu spalonego.

Polscy kibice łapali się za głowę, nie rozumiejąc co się dzieje. Spróbujmy więc się zastanowić, dlaczego druga połowa była zupełnie odmienna od pierwszej.

- Przede wszystkim trener Greków, Portugalczyk Fernando Santos, chyba nie odrobił zadania domowego. Przecież musiał słyszeć o tym, że największym atutem Polaków jest znakomicie zgrana dwójka z Borussii Dortmund: Piszczek – Błaszczykowski. Mimo to ustawił swój zespół rutynowo, chroniąc tak samo obie flanki. Osamotniony lewy obrońca grecki był ciągle ogrywany i dośrodkowania Łukasza oraz Kuby raz po raz trafiały do naszego super strzelca Roberta Lewandowskiego. W przerwie Santos naprawił swój błąd i zablokował prawe skrzydło Polaków. Do Błaszczykowskiego przestały dochodzić podania i – zdesperowany – postanowił szukać piłki w środku boiska.

- W takiej sytuacji powinna uaktywnić się lewa strona naszego ataku. Niestety Rybus zawiódł zupełnie. Franciszek Smuda chyba wcześniej powinien go zmienić.

- Naszej drużynie paradoksalnie zaszkodziła czerwona kartka dla rywali. Mając liczebną przewagę poczuli, że mecz już jest wygrany. Utrata koncentracji w takiej sytuacji jest bardzo niebezpieczna, bo potem trudno znaleźć właściwy rytm gry, kiedy nagle przewaga znika i trzeba zaczynać od zera.

Na zakończenie parę słów podsumowania gry obu drużyn. Polacy zaczęli obiecująco i widać, że mają spore możliwości. Należy pochwalić defensywnych pomocników Murawskiego i Polańskiego, którzy zapewnili nam przewagę w środku pola. Trzeba jednak koniecznie poprawić grę lewej flanki, by Polacy nie byli tak łatwi do rozszyfrowania. Na pociechę kibicom trzeba przypomnieć, że nasza drużyna zawsze wolała grać z kontry, a miała kłopoty z rywalami murującymi bramkę.

Grekom trudno wróżyć wielką karierę w tym turnieju. Ich jedyną silną stroną jest dobra gra głową. O grze kombinacyjnej nie ma co nawet wspominać. Z tak ubogimi umiejętnościami są skazani na grę defensywną. Co prawda grając tak osiem lat temu zdobyli mistrzostwo Europy, ale wtedy mieli znakomitych, skutecznych napastników i nieprawdopodobne szczęście. Teraz nie prezentują się solidnie w żadnej linii, nawet w obronie.

Rosja – Czechy 4:1

Mecz był ciekawszy niż można się było spodziewać, bo obie drużyny zagrały ofensywnie. Rosjanie udowodnili, że słusznie są uważani za faworyta grupy. Czesi ułatwili im jednak zadanie. Rzucili się od pierwszej minuty na przeciwnika słynącego z zabójczych kontr, odkrywając się zupełnie. Rosjanie mogli więc grać tak jak lubią. Ich znakomici napastnicy mieli wystarczająco dużo miejsca by pokazać pełnię umiejętności. Podopieczni Holendra Dicka Advocaata grają systemem 4-3-3, bardzo duże siły angażując w ataku. To sprawia, że narażają się na kontry, co stwarza pewien cień szansy dla Polaków.

Czesi pokazali, że grają w piłkę zupełnie nieźle. Pochwały trzeba jednak ograniczyć do pomysłowych i dobrych technicznie pomocników (wyróżnili się Jiráček i Pilař). Trudno jednak wygrywać bez choćby jednego w miarę niezłego napastnika. Rosjanie znając słabość czeskiego ataku, oddali rywalom piłkę, spokojnie czekając na okazje do kontr.

Zobacz również: Futbol wg Sofoklesa

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

  • licanor
    09.06.2012 12:59
    Premier Tusk stwierdził ostatnio, że nigdy nie widział ani nie słyszał, żeby rosyjscy kibice źle się zachowywali. Aby się przekonać czy tak było wczoraj, warto obejrzeć: "Rosjanie biją we Wrocławiu" czyli co działo się po meczu Rosja- Czechy na www.wpolityce.pl
    doceń 14
  • ja
    09.06.2012 13:12
    Ponieważ ranking FIFA wcale nie odzwierciedla faktycznej wartości drużyny. Według rankingu FIFA Niemcy są gorsi od Urugwajczyków, a tymczasem na mistrzostwach świata nasi zachodni sąsiedzi wygrali z nimi mimo tego, iż trener postanowił wystawić kilku rezerwowych zawodników, choć co prawda zrobili to z problemami. Nie jest to jednak najlepszy przykład, bo Urugwaj wyprzedza Niemców o kilka punktów. Innym przykładem (chyba lepszym) będą Rosjanie, którzy właśnie od Greków są lepsi jedynie o dwie pozycje, a patrząc na to co pokazali w wczorajszym meczu z Czechami są dużo lepszym zespołem.
    doceń 1
  • smutna opinia
    09.06.2012 13:36
    Mecz otwarcia (jaki wstyd dla nas) już mamy za sobą. Teraz czeka nas mecz o wszystko, a później mecz o honor. Po tych trzech meczach zapewne spokojnie możemy wrócić na swoje miejsce... przy zmywaku?
    doceń 2
  • konserwatysta_pl
    09.06.2012 19:58
    Dziś widziałem całą "podwórkową młodzież" bardzo smutną. Jak to dzieci w wieku 6 do 15 lat zastanawiali się nad porażką Polskiej drużyny w meczu otwarcia. No i pojawiło się wytłumaczenie.... Jest to młodzieżowa teoria spiskowa oczywiście. "Zawodnicy pokazali w pierwszej części meczu, że potrafią grać. Potem dowiedzieli się, że T... obiecał P... że Polska przegra z Rosją więc wymyślili piłkarze, że jeśli przegrają w pierwszym meczu z Grecją (lub zremisują), to żeby wyjść z grupy będą musieli grać na całego z Rosją". Oczywiście teoria spiskowa ale...
    no właśnie, dla dzieci w POLSCE wyjaśnieniem jest korupcja rządu w Warszawie czy w konsekwencji ustawki zdrada stanu. Czy nie jest to bardzo smutne.
    Korupcja czy zdrada rządu w Warszawie jest dla dzieci w Polsce normalką!!!
    Od zdrady i korupcji chroń nas Boże.
    doceń 2
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.