Zapisane na później

Pobieranie listy

Tata w pracy

Godziwa płaca nie powinna być czymś w rodzaju luksusu, który osiągniemy, zaharowując się na śmierć.

Szymon Babuchowski

|

GOSC.PL

dodane 28.03.2012 09:30
2

Dwuipółletni syn moich znajomych narysował swoją rodzinę. Obrazek przedstawiał mamę z dwójką dzieci. – A gdzie tata? – spytali dociekliwi dorośli. – Tata w pracy – rezolutnie odpowiedział maluch.

Gdybym nie znał dobrze tej rodziny, pomyślałbym, że dzieje się w niej coś niepokojącego. Ale znam i wiem, że panuje tam miłość, która dla wielu rodzin może być wzorem. A jednak rysunek chłopca i jego odpowiedź mówią sporo o naszym społeczeństwie – zabieganym do granic możliwości. W społeczeństwie tym ojciec staje się coraz mniej obecny, bo dorabia w kilku miejscach, by rodzina mogła związać koniec z końcem. Pół biedy, gdy, jak u moich znajomych, ów niedostatek obecności da się nadrobić w weekendy. Wielu ojców nie ma jednak w domu całymi tygodniami. Są też tacy, którzy latami przesiadują za granicą, bo tylko tam mają szansę na godny zarobek. I trudno ich za to winić.

Trzeba jednak jasno powiedzieć, że to nie jest normalny stan rzeczy. Godziwa płaca nie powinna być czymś w rodzaju luksusu, który osiągniemy, zaharowując się na śmierć. Powinna być wynagrodzeniem za normalną, uczciwą pracę, po której zostaje czas na bycie z rodziną i wypoczynek. Dopóki pracodawcy tego nie zrozumieją, będziemy społeczeństwem bez ojców, a często i matek, bo przecież problem nie dotyczy tylko mężczyzn. Strach pomyśleć, jaki zbiorowy portret może się z tego wyłonić za kilkanaście lat.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego