Nowy numer 18/2024 Archiwum

Przekonać do dłuższej pracy

Jeśli rząd chce wydłużyć czas pracy, powinien przekonać Polaków, aby poparli tę propozycję w referendum.

Donald Tusk jest zdeterminowany wydłużyć wiek emerytalny do 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Propozycja nie ma poparcia społecznego, ponad 80 procent Polaków opowiada się w sondażach przeciwko niej. Rząd zapowiada konsultację, nie chce jednak referendum w tej sprawie, spodziewając się porażki. Argumentuje przy tym, że nie jest to sprawa, która w istotny sposób nie wpłynie na funkcjonowanie społeczeństwa, więc nie zasługuje na referendum.

To nieprawda. Wydłużenie czasu pracy, szczególnie kobiet o siedem lat, może uruchomić procesy, które poważnie zmienią życie społeczne w Polsce. Sprawa jest na tyle poważna, że rząd powinien przekonać społeczeństwo do swoich racji, a potem uzyskać mandat do przeprowadzenia zmian w referendum. Jeśli propozycja zostanie odrzucona, to nie będzie to wina społeczeństwa, tylko rządu, że nie potrafił przekonać Polaków do tego rozwiązania. Losy reformy emerytalnej są w rękach rządu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego