Zapisane na później

Pobieranie listy

Nie bądź żyła, oddaj krew

Tuż przed XX Światowym Dniem Chorego, który jest obchodzony 11 lutego, Caritas Polska zachęca do honorowego oddawania krwi. To bardziej czytelne i wymowne niż jakikolwiek inny czyn miłosierdzia - uważa duszpasterz Honorowych Dawców Krwi ks. płk Zenon Surma.

PAP

dodane 07.02.2012 14:38
2

"Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo drugi człowiek potrzebuje pomocy, w szczególności chory, dlatego z okazji obchodzonego po raz dwudziesty Światowego Dnia Chorego, Caritas zachęca do odwiedzenia Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i honorowego oddawania krwi" - zaapelował we wtorek dyrektor Caritas ks. Marian Subocz.

Według duszpasterza Honorowych Dawców Krwi ks. płk Zenona Surmy, honorowe krwiodawstwo to poświęcenie i oddanie siebie innym. "Ofiarowanie cząstki krwi drugiemu człowiekowi, by ratować jego zdrowie i życie, to wielki dar" - powiedział. Dodał, że choć jest powszechne, znane i praktykowane "potrzebuje promocji poprzez uwrażliwianie sumień na niesienie pomocy niematerialnej".

W kampanię "Podaruj kroplę miłości" zaangażowały się Parafialne Zespoły Caritas, pracownicy i wolontariusze Caritas, młodzież akademicka, a także duchowni, zgromadzenia zakonne i seminaria duchowne w całej Polsce.

W stolicy 11 lutego ustawione zostaną dwa ambulanse, w których chętni będą mogli oddać krew. Pierwszy z nich w godzinach 10-16 będzie stał przy warszawskim kościele św. Anny, a drugi w godzinach 9-14 przy Wyższym Seminarium Duchownym na warszawskim Tarchominie.

Kampania "Podaruj kroplę miłości" jest realizowana pod patronatem Narodowego Centrum Krwi, Regionalnego Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Centrum Zdrowia Dziecka, Instytutu Kardiologii, Instytutu Hematologii i Transfuzjologii. Patronat honorowy nad kampanią objęli: kard. Kazimierz Nycz, abp Henryk Hoser, biskup polowy WP Józef Guzdek oraz klasztor ojców paulinów na Jasnej Górze i klasztor ojców Franciszkanów w Niepokalanowie.

Krew można oddawać bez uszczerbku dla zdrowia ratując innym życie. Dawcą może być zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, posiadająca dokument ze zdjęciem, adresem i numerem PESEL. Wszelkie szczegóły dotyczące honorowego krwiodawstwa znajdują się na ulotkach dostępnych w parafiach, diecezjalnych Caritas oraz RCKiK.

1 / 1