Nowy numer 17/2024 Archiwum

Bardzo kultowa kapliczka

Porcjunkula to maleńka kapliczka pw. Matki Bożej Anielskiej, która dla franciszkanów zyskała status kultowej. Dosłownie. Słowo to oznacza po łacinie „mała cząstka”.

To nazwa kaplicy, którą Franciszek otrzymał w darze od benedyktynów i odbudował własnymi rękami. Benedyktyni wydzierżawili ją św. Franciszkowi w zamian za symboliczny koszyk ryb złowionych w strumieniu Tescio.

Franciszek osiedlił się w Porcjunkuli razem z innymi braćmi na trzy lata, do roku 1209, kiedy to w związku ze zwiększającą się liczbą towarzyszy przeniósł swą wspólnotę do Rivo Torto. Powrócił do kapliczki dwa lata później. Założył tu pierwsze „miejsce franciszkańskie”. Nazwał je miejscem, a nie klasztorem, bo w słowie „klasztor” zawierało się znaczenie posiadania i stabilizacji.

Wokół kapliczki wyrosły posplatane z gałęzi i ulepione z gliny szałasy, gdzie bracia spali na workach wypełnionych słomą. To tu w noc po Niedzieli Palmowej 1212 roku młodziutka Klara, która uciekła z domu, złożyła swe śluby zakonne. Kościółek stał się po śmierci świętego miejscem jego kultu. Dziś znajduje się wewnątrz Bazyliki Matki Bożej Anielskiej. Wierna kopia Porcjunkuli znajduje się w obrębie zespołu klasztornego franciszkanów w Wieliczce.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy