Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • nick
    17.03.2018 09:26
    To ograniczenie wolności i wolnej woli, a nie skok cywilizacyjny.
    • p2p
      08.04.2018 12:35
      Ateistom już dziękujemy...
      • thebodzio
        08.04.2018 16:46
        @P2P:

        Momencik, momencik. Rozumiem frustrację, ale za ateistów to się modlimy.
        doceń 0
        0
    • thebodzio
      08.04.2018 16:45
      „To ograniczenie wolności i wolnej woli, a nie skok cywilizacyjny”

      Poszerzenie wolności dziesiątek tysięcy pracowników nierzadko zmuszanych wbrew własnej woli polityką firmy do pracy w niedziele nazywasz „ograniczeniem wolności” i „wolnej woli”?

      Nawet przyjmując, hipotetycznie, punkt widzenia, że ogranicza to „wolność konsumentów”, szybko można zauważyć, że nie chodzi o ich „wolność” tylko o zaspokojenie zachcianek, bo nie mówimy o potrzebach, których nie można zaspokoić w pozostałe dni tygodnia.

      Natomiast co do skoku „cywilizacyjnego”: wielkości cywilizacji nie mierzy się postępem technicznym i wygodami materialnymi, ale jej duchowością, a co za tym idzie moralnością.
      doceń 2
  • gregg84
    08.04.2018 12:03
    gregg84
    Redaktor Dziedzina dokonuje tutaj cudów ekwilibrystyki, aby zracjonalizować to, co ma jedną podstawową przyczynę: dążenie do propagowania religii środkami państwa.
    Mój ulubiony fragment: niejaki Bujara motywuje zakaz handlu w niedzielę brakiem zdefiniowania magazynów, centrów logistycznych i dystrybucyjnych. Tak jakby wcześniej cokolwiek broniło pisowskim (i nie tylko) posłom zająć się tym tematem (poza własnym lenistwem i ignorancją), a zakaz handlu był tutaj jakimś warunkiem koniecznym. Niepojęte...
    • thebodzio
      08.04.2018 16:33
      „dążenie do propagowania religii środkami państwa”

      Wybacz, ale to niedorzeczne. Ustawa nie nakazuje uczestnictwa w jakichkolwiek obrzędach religijnych.
      doceń 1
    • gregg84
      08.04.2018 18:40
      gregg84
      Aha, skoro tak, to ja w odpowiedzi proponuję dodatkowo dni obowiązkowo wolne od pracy 9 maja, 22 lipca, 7 listopada i inne dni komunistycznych rocznic. Przecież nikt nie każe w tych dniach ludziom nosić flag z sierpem i młotem, więc - zgodnie z twoim tokiem rozumowania - wszystko będzie w najlepszym porządku i nie może być mowy o propagowaniu ideologii komunistycznej środkami państwa.
      doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Zobacz także