Białe ornaty na pogrzebie to nowy wynalazek, zupełnie nielogiczny - szaty liturgiczne na Mszy pogrzebowej powinny być fioletowe lub czarne. Na Zachodzie biel na pogrzebach to już norma.
ale msza jest z formularza pogrzebowego czy z dnia? Można łączyc kolor jednego, formularz drugiego i może jeszcze czytania z trzeciego, bo akurat nam sie podobają?
Podczas mszy pogrzebowej biel czy złoto symbolizuje głęboką wiarę w spotkanie ze Zbawicielem po śmierci, co łączy się z radością płynącą ze zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią. Użycie takich szat liturgicznych podkreśla dobro, sprawiedliwość czy pobożność człowieka, którego pogrzeb obchodzimy.
B-z-d-u-r-a. "Obrzędy pogrzebowe dorosłych odprawia się zasadniczo w kolorze fioletowym lub czarnym. Jeżeli zmarły wyraził przed śmiercią pragnienie, aby użyto szat białych, można je spełnić. Pogrzeb dzieci odprawia się w szatach koloru białego." zob. "Rytuał obrzędu pogrzebu. Wprowadzenie teologiczne i pastoralne" pkt. 22 d')
Dlaczego bzdura? KJ z twojego komentarza wynika, że zmarły był dzieckiem, bądź wyraził chęć, by jego pogrzeb był odprawiany w białych szatach liturgicznych. W OWMR 346 czytamy, że koloru czarnego bądź fioletowego "można" używać w mszach za zmarłych. Moim zdaniem użycie tego koloru dzisiaj można łączyć z Oktawą... jednak przedstawiona funkcja i znaczenie białych szat liturgicznych wcale nie zaprzecza temu o czym Ty piszesz... Z doświadczenia wiem, że to celebrans decyduje o takich sprawach, a wszystko można uznać za względy duszpasterskie ;) Radzę podchodzić do takich dyskusji z dystansem i pokorą :) Z Panem Bogiem
Gościu wyżej, naprawdę wierzysz, że młody kierowca, który do Niemiec jechał służbowo w pełni sił i zdrowia, i który zginął w zamachu, zostawił dyspozycję, by go pochowano przy białych ornatach?
I jeszcze jedno. Ten kierowca zginął nagłą i niespodziewaną śmiercią. Nie został opatrzony sakramentami, nie przystąpił do spowiedzi tuż przed śmiercią. Tym mniej zasadne jest stosowanie koloru białego, kolor kojarzony z pokutą jest bardziej zasadny.
Nigdzie w przepisach liturgicznych nie znajdziesz takiego uzasadnienia dla białych szat liturgicznych na pogrzebie, jakie podał "Gość" o 13:57. Kościół ustala jasne zasady: normą na pogrzebie osób dorosłych jest kolor czarny lub fioletowy; normą na pogrzebie dziecka jest kolor biały. Można (nie trzeba!) zrobić wyjątek dla dorosłego (czyli użyć kolor biały na jego pogrzebie), jeśli przed śmiercią wyraził takie pragnienie. Kropka. Kościół nie dopuszcza innych rozwiązań. Kolor szat liturgicznych wprost wypływa z formularza mszy, którą się sprawuje. Więc biały kolor może w dyskutowanej sytuacji wynikać z dwóch (i tylko dwóch) powodów: 1) zmarły przed śmiercią prosił o pogrzeb "in alba", 2) msza nie była mszą pogrzebową, lecz mszą ze święta Świętej Rodziny. PS. Msze za zmarłych to znacznie szerszy termin niż "msza pogrzebowa" (stąd użyte słowo: "można używać" a nie "używa się").
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji,
w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu.
Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11.
Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w
Polityce prywatności.
Pogrzeb dzieci odprawia się w szatach koloru białego." zob. "Rytuał obrzędu pogrzebu. Wprowadzenie teologiczne i pastoralne" pkt. 22 d')
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.