Nie wiem, jak można bez poczucia zażenowania przywoływać postać tego papieża. O jego zdolnościach w odczytywaniu znaków czasu niech świadczy zwołany sobór, który na pięć lat przed wystąpieniem Lutra radził o stanie duszy w czyśćcu. Po prostu Juliusz II był zadowolony z siebie, uważał że Kościół nie potrzebuje zmian. To że był mecenasem wielu wybitnych twórców kultury nie mieści się w zadaniach biskupa Rzymu. To tak jak o Stanisławie Auguście mówić, że owszem przegrał Polskę, ale obiady czwartkowe z twórcami były fajne.
No w sumie masz dużo racji, ale przecież jest Kościół i kościół. Owszem papież powinien dbać na samym początku i prawie tylko wyłącznie o ten Kościół przez duże "K", no ale nie możemy umniejszać jego zasług dla tego zwykłego kościoła, na który składają się dzieła sztuki, kaplice, pałace, posągi, których wystrój i funkcja zbliżają na pewno w jakiś sposób do Boga. Może jego życie to nie jest przykład do naśladowania, ale to co zrobił dla sztuki jako przedstawiciel (nota bene jako głowa) Kościoła jest niezaprzeczalnie czymś, czym się należy chlubić, gdyby każdy papież w przeszłości stawiał tylko na rozwój duchowy a nie dbał o aspekt materialny, to prawdopodobnie wiele bazylik Rzymu już by się zawaliło, to też pokazuje, że mimo iż jakiś papież dał plamę na polu czysto pasterskim, to jednak Kościół zyskał na tym w innych dziedzinach, a po nim znów następował papież który "nadrobił" te straty w sferze duchowej, ponieważ już nie musiał się przejmować tym, że Bazylika św. Piotra zawali mu się na głowę na przykład :).
W tekście jest błąd, w historii Kościoła nie panował papież Aleksander II Borgia, tylko Aleksander VI, czyli Rodrigo Borgia, który kupił urząd papieski. Jestem historykiem i pasjonuje się historią papiestwa oraz wczesnym Renesansem przypadającym na pontyfikat Aleksandra VI :) Pozdrawiam :)
Zyciorys Juliusza II zostal tu pieknie "wypolerowany"...W ksiazce Gerarda Noela pt. "Wystepni papieze renesansu",autor przedstawia Juliusza II jako czlowieka wybuchowego,gwaltownego,nalogowo naduzywajacego trunkow,kochajacego jedzenie,sodomite.(str.210)Mistrz ceremonii na papieskim dworze musial pilnowac,aby znamienici goscie nie calowali stop papieza,tak potwornie byly one znieksztalcone przez syfilis.Bulla Juliusza II z 2 lipca 1510 roku ustanawia w Watykanie dom publiczny!.(str.211)...Papiez Juliusz II zmarl na podagre i syfilis 21 lutego 1513 roku. 1 listopada 1503 roku zostal wybrany jednoglosnie na tzw.tron piotrowy na konklawe ktore trwalo jeden dzien (najkrotsze w historii).Swietym nie zostal,bo jego zycie dalekie bylo od swietosci.Na katolickim portalu wyretuszowany zyciorys Juliusza II wyglada dosc poprawnie,obiektywna prawda podana przez katolickiego historyka i redaktora pisma "Catholic Herald" Gerarda Noela,jest widocznie trudna do "przelkniecia" przez redakcje Goscia i pewnie przez jego czytelnikow.
Smutna sprawa z tym papieżem Juliuszem... Papież i rozpustnik, mecenas sztuki i czynny żołnierz, przeciwnik symonii, dzięki praktykowaniu której sam został papieżem. Oczywiście różne są punkty widzenia, ale chyba jednak obiektywnie wychodzi na minus.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji,
w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu.
Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11.
Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w
Polityce prywatności.
tylko Aleksander VI, czyli Rodrigo Borgia, który kupił urząd papieski.
Jestem historykiem i pasjonuje się historią papiestwa oraz wczesnym Renesansem przypadającym na pontyfikat Aleksandra VI :)
Pozdrawiam :)
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.