Judo, młody lwie, na zdobyczy róść będziesz (Rdz 49,9)
Świadectwo Jezusa ukazuje, że błogosławieństwo wypowiedziane nad danym rodem jest aktualne przez pokolenia. Bóg jest wierny swoim obietnicom, co obrazowo ukazuje Księga Izajasza: „Słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa” (Iz 55, 11). Bóg w swojej dobroci zamierzył dla każdego człowieka plan, daleko przekraczający jego najśmielsze marzenia. Dlatego podążanie według woli Stwórcy daje gwarancję życia w pełni szczęścia. I choć czas oczekiwania wypełnienia obietnicy może wydawać się nie mieć końca, to historia Jezusa, a także innych postaci w Piśmie Świętym przypomina o niezmiennej naturze Boga, który wiernie wypełnia to, co obiecał.
Tak więc w całości od Abrahama do Dawida jest czternaście pokoleń… Mt 1,17a
Rodowód Jezusa Chrystusa, syna Dawida, syna Abrahama.
Abraham był ojcem Izaaka; Izaak ojcem Jakuba; Jakub ojcem Judy i jego braci; Juda zaś był ojcem Faresa i Zary, których matką była Tamar. Fares był ojcem Esroma; Esrom ojcem Arama; Aram ojcem Aminadaba; Aminadab ojcem Naassona; Naasson ojcem Salmona; Salmon ojcem Booza, a matką była Rachab. Booz był ojcem Obeda, a matką była Rut. Obed był ojcem Jessego, a Jesse ojcem króla Dawida.
Dawid był ojcem Salomona, a matką była dawna żona Uriasza. Salomon był ojcem Roboama; Roboam ojcem Abiasza; Abiasz ojcem Asy; Asa ojcem Jozafata; Jozafat ojcem Jorama; Joram ojcem Ozjasza; Ozjasz ojcem Joatama; Joatam ojcem Achaza; Achaz ojcem Ezechiasza; Ezechiasz ojcem Manassesa; Manasses ojcem Amosa; Amos ojcem Jozjasza; Jozjasz ojcem Jechoniasza i jego braci w czasie przesiedlenia babilońskiego.
Po przesiedleniu babilońskim Jechoniasz był ojcem Salatiela; Salatiel ojcem Zorobabela; Zorobabel ojcem Abiuda; Abiud ojcem Eliakima; Eliakim ojcem Azora; Azor ojcem Sadoka; Sadok ojcem Achima; Achim ojcem Eliuda; Eliud ojcem Eleazara; Eleazar ojcem Mattana; Mattan ojcem Jakuba; Jakub ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem.
Tak więc od Abrahama do Dawida jest w sumie czternaście pokoleń; od Dawida do przesiedlenia babilońskiego czternaście pokoleń; od przesiedlenia babilońskiego do Chrystusa czternaście pokoleń.
Tak więc w całości od Abrahama do Dawida jest czternaście pokoleń… Mt 1,17a
Rodowód Jezusa w Ewangelii według św. Mateusza pokazuje, że Bóg działa przez ludzi i pokolenia. Wśród przodków Jezusa są zarówno bohaterowie wiary, jak Abraham, jak i osoby słabe i grzeszne, których droga realizacji powołania była bardzo wyboista. To przypomina, że Bóg wybiera nas nie dlatego, że jesteśmy doskonali, ale z miłości i łaski. Każdy ma miejsce w Jego planie. Historia przodków Jezusa uczy, że Bóg jest wierny i prowadzi wszystko w stronę Zbawienia, mimo ludzkich upadków. Dzisiejsza Ewangelia to zaproszenie, by zaufać, że nasze życie, choć niedoskonałe, ma sens w Bożych oczach. Jezus przyszedł dla każdego, aby włączyć nas w wielką historię zbawienia, pełną Jego łaski i miłosierdzia.
Ewangelia z komentarzem. Bóg działa przez ludzi i pokoleniaMógł zostać ważnym kurialistą, jako osobisty sekretarz biskupa.
Mógł zostać ważnym kurialistą, jako osobisty sekretarz biskupa. Mógł także po studiach otoczyć się książkami jako bibliotekarz seminarium diecezjalnego. Tak, ks. Józef Manyanet y Vives mógł to wszystko zrobić, ale zdecydował się całe swoje życie związać z Nazaretem. Czyżby wyruszył w tym celu z pielgrzymką do Ziemi Świętej? Bynajmniej. Wystarczyło mu wyjrzenie poza twierdzę swojej społecznej pozycji i dostrzeżenie warunków życia zwyczajnych hiszpańskich rodzin w połowie XIX wieku. "Powróćmy do prostoty Nazaretu, gdzie wszystko się zaczęło. [Niech] Jezus, Maryja i Józef staną się naszymi nauczycielami. Tam poznamy sekret odnowy rodziny, Kościoła i społeczeństwa". W teorii plan był świetny, a w praktyce? W praktyce ks. Józef Manyanet y Vives zaczął zakładać szkoły, kolegia i ośrodki szkolenia zawodowego, by formować członków hiszpańskich rodzin w owym nazaretańskim duchu. Swoim apostolstwem objął niemal całą Hiszpanię, a jej znakiem po dziś dzień jest świątynia Świętej Rodziny (Sagrada Familia) w Barcelonie. Kościół-symbol. Nie tylko talentu Antonio Gaudiego, ale też pragnienia dzisiejszego świętego: "Niech cała ludzkość stanie się jedną rodziną, a każda rodzina - świętą rodziną".
Perły ukryte w liturgii słowa odkrywają księża: Szymon Kiera, Tomasz Kusz, Marcin Piasecki i Piotr Brząkalik. Słuchaj codziennie.