"Wtedy się chwała Pańska objawi, razem ją każdy człowiek zobaczy, bo usta Pańskie to powiedziały" (Iz 40,5).
"Wtedy się chwała Pańska objawi, razem ją każdy człowiek zobaczy, bo usta Pańskie to powiedziały" (Iz 40,5)
Świętowanie i kontemplowanie prawdy, że „Słowo stało się Ciałem i zamieszkało między nami” (J 1,14) jest wielowymiarowe. Z pewnością to dobry moment, by celebrować Bożą naturę: wierność w wypełnianiu swoich obietnic, nieograniczoną obfitość w obdarowywaniu błogosławieństwem, niepowstrzymane miłosierdzie i wiele innych. Bóg jest pełen dobroci, mocy, ale też czułości, łagodności i troski jak pasterz dla swojej trzody (w.11). Świadomość i postawa wdzięczności wobec tego, co Bóg już uczynił, to też solidny fundament dla wiary, by z nadzieją wypatrywać wypełnienia kolejnych obietnic. To jak ogłaszanie: Bóg może zrobić to jeszcze raz! Wówczas obietnica powtórnego przyjścia Jezusa okazuje się być realna, bo przecież raz już to się wydarzyło. W tej perspektywie słowa proroka Izajasza „drogę Panu przygotujcie” (w.3) są aktualne również dzisiaj, nawołując do prostowania dolin i pagórków gleby naszego serca. Jesteśmy zaproszeni do głębokiego świętowania, poprzez przemianę, oczekując dopełnienia Bożego planu.
Tak też nie jest wolą Ojca waszego, który jest w niebie, żeby zginęło jedno z tych małych. Mt 18,14
Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Jak wam się zdaje? Jeśli ktoś posiada sto owiec i zabłąka się jedna z nich, to czy nie zostawi dziewięćdziesięciu dziewięciu na górach i nie pójdzie szukać tej, która się błąka? A jeśli mu się uda ją odnaleźć, zaprawdę, powiadam wam: cieszy się nią bardziej niż dziewięćdziesięciu dziewięciu tymi, które się nie zabłąkały.
Tak też nie jest wolą ojca waszego, który jest w niebie, żeby zginęło nawet jedno z tych małych».
Tak też nie jest wolą Ojca waszego, który jest w niebie, żeby zginęło jedno z tych małych. (Mt 18,14)
Bóg nigdy z nikogo nie zrezygnuje. Każdy z nas jest dla Niego wyjątkowy i kochany bezwarunkowo, a Jego miłość wykracza poza nasze błędy i słabości. Kiedy odchodzimy, On cierpliwie nas szuka, pragnąc przywrócić nas do wspólnoty, bo to właśnie w niej jesteśmy silni i bezpieczni. Kościół, jak owczarnia, daje wsparcie, wspólnotę drogi i poczucie bezpieczeństwa.
Oddalając się od Kościoła, tracimy nie tylko więź ze wspólnotą, ale także łaskę korzystania z sakramentów. Dbajmy zatem o siebie nawzajem, szukając jednocześnie tych, którzy się zagubili. Razem twórzmy rodzinę silną w Bogu. On nigdy nas nie opuszcza; my także nie rezygnujmy z troski o siebie nawzajem.
Ewangelia z komentarzem. Bóg nigdy z nikogo nie zrezygnujeZacznijmy od ciekawostki: dzisiejszy patron to ostatni papież spoza Europy, aż do czasu wyboru na Stolicę Piotrową kard.
Zacznijmy od ciekawostki: dzisiejszy patron to ostatni papież spoza Europy, aż do czasu wyboru na Stolicę Piotrową kard. Jorge Mario Bergoglio w roku 2013. Śmiało można więc powiedzieć, że św. Grzegorz III, a to o nim mowa, Syryjczyk z urodzenia, stał się znakiem zmian. W jego przypadku zmian zachodzących w Europie w VIII wieku. Bo był to czas, gdy zachodnia część dawnego Imperium Rzymskiego, targana wewnętrznymi konfliktami przemienia się w imperium Franków, a władza cesarza wschodniego w Italii niebezpiecznie się kurczy. W tej sytuacji sam Rzym, serce Kościoła, na nowo musi określić swoją terytorialną tożsamość. Kiedy więc w roku 731, w czasie pogrzebu papieża Grzegorza II, benedyktyn z Syrii zostaje niespodzianie przez aklamację ludu rzymskiego wybrany jego następcą, spodziewać się można wszystkiego. Św. Grzegorz III zaczyna jednak swoje urzędowanie zwyczajnie, od potwierdzenia ważności swojego wyboru przez bizantyjskiego władcę - będzie już jednak ostatnim papieżem, który dokona tego gestu. Dalej, nasz dzisiejszy patron wysyła do cesarza Leona III Izauryjskiego delegację z prośbą, by złagodził swoje stanowisko w sprawie niszczenia obrazów, która to praktyka dociera też do Italii. Ponieważ prośba ta zostaje odrzucona, św. Grzegorz III ekskomunikuje popieranych przez cesarza obrazoburców. Cesarz wysyła w odpowiedzi ekspedycję militarną, nakłada gigantyczne podatki na dobra kościelne i wyłącza ich część spod zwierzchności następcy św. Piotra. W tej sytuacji św. Grzegorz naprawia mury Rzymu, umacnia twierdzę Civitavecchia, a o pomoc i wsparcie militarne zwraca się do władcy państwa Franków, Karola Młota, nadając mu tytuł konsula. Równocześnie papież skupia się na ewangelizacji Europy północnej, którą władają Frankowie. Popiera działalność misyjną św. Bonifacego-Winfrida w Germanii, a do pomocy w tworzeniu struktury Kościoła daje mu również św. Willibalda z Eichstätt. Nasz dzisiejszy patron popiera życie monastyczne, zakłada nowe klasztory, wystawia kościoły, reorganizuje też nabożeństwa, by liturgicznie podkreślić znaczenie kultu świętych obrazów. Św. Grzegorz III umiera w roku 741, ale po 14 latach jego pontyfikat wyda jeszcze jeden owoc - na mapach Europy, za zgodą frankijskich królów powstanie Państwo Kościelne.
Perły ukryte w liturgii słowa odkrywają księża: Szymon Kiera, Tomasz Kusz, Marcin Piasecki i Piotr Brząkalik. Słuchaj codziennie.
Zobacz cykl audycji Radia eM: