Przedmieścia znów w ogniu

Maciej Legutko

|

GN 8/2017

publikacja 23.02.2017 00:00

Brutalna interwencja policji wobec czarnoskórego Francuza kolejny już raz sprowokowała zamieszki na paryskich przedmieściach. Narasta napięcie między mieszkańcami tych terenów a francuską administracją.

Bardzo gwałtowny charakter przybrały protesty przeciwko brutalności policji podczas interwencji, do jakich doszło na przedmieściach Paryża. Bardzo gwałtowny charakter przybrały protesty przeciwko brutalności policji podczas interwencji, do jakich doszło na przedmieściach Paryża.
ETIENNE LAURENT /EPA/pap

Theo (upubliczniono jedynie imię 22-latka) jest mieszkańcem cieszącego się złą sławą podparyskiego miasta Aulnay-sous-Bois. 2 lutego zatrzymano go podczas policyjnego nalotu na dilerów narkotyków. Choć nie miał przy sobie niedozwolonych substancji i nie był nigdy notowany, został ciężko pobity przez czterech policjantów, którzy mieli nawet dopuścić się na nim gwałtu. Francuska policja zapewnia, że był to nieszczęśliwy wypadek, lecz zeznania Theo, a także wyniki obdukcji lekarskiej, wskazują na bardzo brutalny atak noszący znamiona przemocy seksualnej. Wkrótce po ujawnieniu szokującej wiadomości północne przedmieścia Paryża (z fr. banlieues) kolejny raz w ciągu ostatnich lat stały się areną zamieszek. Wydarzenia z Aulnay-sous-Bois są dowodem na pogłębiającą się przepaść między ludnością paryskich suburbiów a resztą kraju. Francuzi boją się przedmieść, niepewni swojego bezpieczeństwa policjanci interweniują tam coraz brutalniej. Mieszkańcy z kolei odpowiadają agresją, ale też słusznymi pretensjami. Fatalny poziom edukacji i wysokie bezrobocie stygmatyzują ich i już na starcie skazują na bycie obywatelami drugiej kategorii. I właśnie na ten niespokojny grunt coraz mocniej wkracza radykalny islam.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.