Ks. Franciszek Blachnicki dwukrotnie znalazł się w więzieniu w Katowicach przy ul. Mikołowskiej. Za pierwszym razem, gdy w marcu 1942 r. niemiecki sąd skazał go na karę śmierć za działalność konspiracyjną i ponad cztery miesiące oczekiwał na wykonanie wyroku. Za drugim przebywał tam w 1961 r., aresztowany za działalność w Krucjacie Wstrzemięźliwości. Nazywał ten okres „czasem rekolekcji zamkniętych”.
Ks.Blachnicki już w latach 50. ubiegłego stulecia myślał o tym, jak w warunkach komunistycznego państwa, niepozwalającego Kościołowi na działalność w sferze publicznej, stworzyć ruch odnowy moralnej, który zarazem byłby formą apostolstwa ludzi świeckich. Reagując na plagę pijaństwa, której rozmiary zagrażały egzystencji narodu, wystąpił w 1957 r. z inicjatywą założenia przy Kurii Diecezjalnej w Katowicach Apostolatu Trzeźwości. Krucjata Trzeźwości powstała 8 września 1957 r., w uroczystość Narodzenia NMP, w sanktuarium w Piekarach Śląskich. Tam w XIX wieku z inicjatywy ks. Alojzego Ficka powstał ruch trzeźwościowy, który zmienił oblicze Górnego Śląska. Ks. Blachnicki nawiązywał do tamtych wydarzeń. Swej inicjatywie nadał formę ruchu trzeźwościowego, odwołującego się do idei odrodzenia duchowego opartego na zawierzeniu Maryi. Ostatecznie nazwał swój ruch Krucjatą Wstrzemięźliwości; stała się ona jednym z najważniejszych owoców Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, złożonych w sierpniu 1956 r.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Andrzej Grajewski
W redakcji „Gościa Niedzielnego” pracuje od czerwca 1981 r. Dziennikarz działu „Świat”. Doktor nauk politycznych, historyk. Autor wielu publikacji prasowych i książek – m.in. „Wygnanie” oraz „Agca nie był sam: wokół udziału komunistycznych służb specjalnych w zamachu na Jana Pawła II”.