Polecamy również bezpłatny dodatek – jubileuszowy niezbędnik z modlitwą na wigilię.
Betlejemska droga nadziei [ks. Dariusz Dąbrowski COr]
Dzięki Betlejem pośród mroków naszego życia znów może zapłonąć światełko nadziei – pisze dla Gościa Niedzielnego ks. Dariusz Dąbrowski, kapłan Wspólnoty Oratorium św. Filipa Neri w Grodzisku Wlkp., misjonarz miłosierdzia. „Gdzie dzisiaj możemy tak być razem, aby był z nami także Bóg? Tym miejscem jest Kościół, którego Założyciel narodził się w Betlejem, tzn. w „domu chleba”, i na przekór modom i przekonaniom ogłasza triumf spełnionej nadziei. Boże Narodzenie jest zawsze wtedy, gdy rodzi się w nas wiara w miłość. Dzieje się tak zawsze, gdy przezwyciężymy zwątpienie, nie poddamy się rezygnacji, a krzywdy przebaczymy” – przekonuje ks. Dąbrowski.
Kościół idzie naprzód [ks. Adam Pawlaszczyk]
Jak co roku na święta Bożego Narodzenia, Gość Niedzielny przygotował numer podwójny, liczący sto stron. Jedną z jego atrakcji są autorskie posumowania najważniejszych wydarzeń mijającego roku. Wydarzenia krajowe omówił Piotr Legutko, światowe – Andrzej Grajewski, a kościelne – redaktor naczelny, ks. Adam Pawlaszczyk. W powszechnym szumie informacyjnym wieszczącym zatrważający, powszechny i głęboki kryzys religijności w Polsce, który – zdaniem wielu polityków i publicystów – powinien zaowocować m.in. ograniczeniem nauczania religii, ks. Pawlaszczyk wzywa do umiarkowania w ocenach i szacunku do faktów. „Według najnowszego komunikatu CBOS w Polsce jest 89 proc. katolików. (…) Autodeklaracja przynależności rośnie, owszem, wraz z wiekiem, ale – to też warto podkreślić – w grupie wiekowej 18–24 lata jest to 85 proc. A zatem zaledwie 15 proc. osób młodych, wchodzących w dorosłość nie identyfikuje się z Kościołem rzymskokatolickim. Warto to podkreślić, gdy inni na ten temat milczą” – zauważa ks. Pawlaszczyk, dodając, że protesty przeciwko zmianom programu szkolnego, to nie – jak próbuje się nam wmówić – głos „rozhisteryzowanych, roszczeniowych hierarchów, ale zwykłych obywateli demokratycznego państwa”.
Trochę mniej panierki [rozmowa z Jackiem Borusińskim]
O wierze bez pudru i mocy słabości mówi Jacek Borusiński w rozmowie z Marcinem Jakimowiczem. Znany z występów w teatrze Mumio aktor, na 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymał Nagrodę za Główną Rolę Męską w filmie pt. „Wróbel” „Ostatnio Tomasz Raczek napisał o „Wróblu”. Porównując filmy do… schabowego, zauważył, że w wielu produkcjach jest zdecydowanie o wiele za dużo panierki niż samego mięsa. I tak sobie pomyślałem, że to w pewnym sensie dotyczy naszej relacji z Bogiem. Myślę, jak dużo było we mnie tej religijnej panierki. Pewnie sporo jeszcze zostało… Ileż z tego, co mówiłem, deklarowałem, było taką panierką!” – wyznaje Jacek Borusiński.
Budzący nadzieję [rozmowa z Łukaszem Tischnerem]
O swoim stryju, ks. Józefie Tischnerze, którego rok będziemy wkrótce obchodzić, opowiada prof. Łukasz Tischner w rozmowie z Andrzejem Kernerem. Zapytany o marzenia związane z wydarzeniami, które mogłyby uhonorować pamięć jego stryja, prof. Tischner odpowiada: „Nie chodzi o robienie jakiejś akademii ku czci (…). Byłbym szczęśliwy, gdyby ktoś podjął prawdziwe wyzwanie, któremu patronowałby Józef Tischner – np. inicjatywę dialogu z nowoczesną kulturą świecką, redukcji pustych gestów, upraszczania procedur zadośćuczynienia ofiarom Kościoła”.
Szczawnicka tajemnica życia [Agata Puścikowska]
Mało znaną i nieco zapomnianą historię z czasów II wojny światowej przypomina Agata Puścikowska. To opowieść o tym, jak siostry szarytki z Krakowa i ich kapelan, późniejszy biskup Albin Małysiak CM, z narażeniem życia ratowali Żydów, ukrywając ich w prowadzonym przez siebie ośrodku w Krakowie, a następnie w Szczawnicy. Bp Małysiak i przełożona szarytek s. Bronisława Wilemska otrzymali potem, po wielu latach, medale Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W Szczawnicy Żydzi byli ukrywani w willi Adria. Jej właściciel, wraz z miejscową parafią i Muzeum Szczawnickim pragnie obecnie przywrócić pamięć o tych chlubnych dokonaniach.