W najnowszym „Gościu Niedzielnym” - Kim jest Antychryst?

Polecamy również wywiad z współzałożycielką Ruchu Ochrony Szkoły o tym, dlaczego nie wolno dopuścić do zastąpienia wychowania do życia w rodzinie edukacją zdrowotną.

W najnowszym „Gościu Niedzielnym” nr 50/2024
Gość Niedzielny

 

Antychryst – koszmarna parodia Zbawiciela [Franciszek Kucharczak]

Mroczna postać Antychrysta nie jest wymysłem z baśni – mówią o nim teksty biblijne, jest też obecny w nauczaniu Kościoła. Ale kto to jest? Jak działa? I jaki ma związek z powtórnym przyjściem Chrystusa? Na te pytania szuka odpowiedzi Franciszek Kucharczak. Dziennikarz Gościa omawia pojawiające się w ciągu wieków rozmaite próby wyjaśnienia, kim jest Antychryst. Zwraca przy tym uwagę na charakterystyczne cechy: Antychryst to we wszystkich interpretacjach największy kłamca, manipulator i zbrodniarz w dziejach ludzkości. „Społeczeństwa odchodzące od Chrystusa zawsze ulegają podstępnemu urokowi Antychrysta i wpadają w sidła zwodzicieli – ludzi, którzy dali się zwieść odwiecznemu Nieprzyjacielowi człowieka. Ale jest dobra wiadomość: Antychryst przegra” – konkluduje Franciszek Kucharczak.

Tu chodzi o rodzinę [Agata Puścikowska]

Dlaczego edukacja zdrowotna nie powinna zastąpić wychowania do życia w rodzinie, wyjaśnia Hanna Dobrowolska, polonistka, autorka podręczników szkolnych, współzałożycielka Ruchu Ochrony Szkoły w rozmowie z Agatą Puścikowską. „Wprowadzając nowy przedmiot, odseparowano treści, które są przekazywane w szkole, od wartości, w jakich wiele rodzin wychowuje swoje dzieci. Tymczasem dobra szkoła i kształcenie dzieci nie istnieją w oderwaniu od kwestii wychowania w rodzinie, czyli samej rodziny. Rządzący doskonale o tym wiedzą” – twierdzi Hanna Dobrowolska.

Woda nie zabrała wszystkiego [Maciej Rajfur]

Od straszliwej powodzi na południu Polski mijają właśnie 3 miesiące. Wielka woda już dawno opadła, emocje niekoniecznie, a skutki i trudności wręcz się piętrzą. Maciej Rajfur postanowił sprawdzić jak wygląda sytuacja na terenach popowodziowych. Pojechał do najbardziej poszkodowanej Ziemi Kłodzkiej i rozmawiał z ludźmi, którzy stracili cały dobytek. Jak sobie radzą? Czy ktoś im pomaga? Jak będą wyglądać ich święta Bożego Narodzenia?

Plama na polskim mundurze [Piotr Legutko]

Piotr Legutko przypomina mało znany fakt z najnowszej historii Polski, ukrywany skrzętnie przez pierwsze dwie dekady istnienia III RP. 5 listopada 1982 roku w 13 obozach karnych zwanych Wojskowymi Ośrodkami Internowania osadzono 1711 wyselekcjonowanych przez SB osób. Pod pozorem ćwiczeń wojskowych na kilka miesięcy pozbawiono ich wolności i poddano szykanom. Najgorszą „sławę” zyskał obóz w Chełmnie. 305 „żołnierzy” mimo dojmującego mrozu zakwaterowano w namiotach. Toaletą był rów wykopany na dworze i belka do siadania. Karmiono fatalnie, opieki lekarskiej nie było, wojskowych ćwiczeń także, tylko upokarzające, pozbawione sensu ciężkie prace fizyczne. Grożono pozbawieniem życia, wywózką na wschód, utopieniem w pobliskiej Wiśle, niepokornym kazano kopać grób i przystawiano pistolet do głowy. Pokrzywdzeni długo musieli walczyć o sprawiedliwość w wolnej Polsce. Dopiero w 2019 roku zapadł prawomocny wyrok skazujący dwóch generałów na dwa lata pozbawienia wolności za organizację tych „szkoleń”. Obaj zmarli przed osadzeniem w więzieniu.

Psychiatria XXI czy XIX wieku? [Agnieszka Huf]

Czarne chmury zawisły nad centrami zdrowia psychicznego – alarmuje Agnieszka Huf. Centra zdrowia psychicznego to nowoczesna forma organizacji leczenia psychiatrycznego oparta na koncepcji psychiatrii środowiskowej. Według tego założenia leczenie pacjentów odbywa się w ich naturalnym środowisku, a szpitalne zarezerwowane jest wyłącznie dla stanów ostrych. Ważną rolę w działaniach CZP odgrywa profilaktyka, która pozwala zapobiegać kryzysom psychicznym. Ministerstwo Zdrowia postanowiło jednak zlikwidować centra. Na szczęście protesty i jasne stanowisko ekspertów zaczyna przynosić skutek i jest szansa, że centra pozostaną.

 

« 1 »

Redakcja