Nowymi biskupami pomocniczym w Krakowie zostali dziś: rektor tamtejszego seminarium duchownego ks. prof. Grzegorz Ryś oraz franciszkanin o. Damian Muskus.
Ks. prof. Ryś (ur. 1964) jest przewodniczącym Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych w Polsce. Naukowo specjalizuje się w historii Kościoła. Jest kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i wykładowca Wyższej Szkoły Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera w Krakowie. W 1994 napisał pracę doktorską pt. „Średniowieczna pobożność ludowa na ziemiach polskich. Próba typologii”, która niecały rok później ukazała się w formie książkowej. Natomiast w 2000 obronił pracę habilitacyjną pt. "Jan Hus wobec kryzysu Kościoła doby Wielkiej Schizmy".Święcenia kapłańskie otrzymał 1988 r. Komentował pielgrzymki Jana Pawła II w TVP i Polskim Radiu. Pracował w komisji historycznej, działającej przy Trybunale Rogatoryjnym podczas procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”. Wielokrotnie pojawiał się także na łamach „Gościa Niedzielnego”. W ubiegłym roku prowadził rekolekcje dla jego redakcji. Decyzją Ojca Świętego Benedykta XVI został biskupem pomocniczym w Krakowie i otrzymał stolicę tytularną Arcavica.
o. Damian Muskus episkopat.pl O. Damian Andrzej Muskus OFM był gwardianem i kustoszem sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. W czerwcu br. został mianowany sekretarzem formacji i studiów prowincji oo. Bernardynów. Papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej i biskupem pomocniczym Amaia. Biskup-nominat na 44 lata. Formację seminaryjną pobierał w Wyższym Seminarium Duchownym oo. Bernardynów w Krakowie i w Kalwarii Zebrzydowskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał 12 czerwca 1993 r. z rąk abp. Mariana Jaworskiego. Duszpasterzował wśród pielgrzymów kalwaryjskich, doktoryzował się na KUL-u z katechetyki, a w kolejnych latach był wychowawcą kleryków i rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Ojców Bernardynów oraz gwardianem klasztoru św. Franciszka z Asyżu. W latach 2005-2011 był gwardianem klasztoru Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii i kustoszem Sanktuarium.
Czytaj także:
jd