Ołtarz papieski z mozaikami więźniów

Zostali wybrani na Mszę zakończenia 50. Tygodnia Społecznego w Trieście. Ich białe mozaiki ze złotymi wzorami ozdobiły ołtarz i ambonę, przy których papież Franciszek sprawował uroczystą Eucharystię w niedzielę.

W kwietniu papież spotkał się z kobietami z więzienia Giudecca w Wenecji, w Trieście natomiast i kobiety, i mężczyźni osadzeni w więzieniu Ernesto Mari „uczestniczyli” 7 lipca w Mszy św. papieskiej ze swoich cel.

„Wejście do więzienia zawsze rodzi jakiś skutek. Tępy dźwięk zamykających się za tobą bram i szczęk wielkich, metalowych kluczy obracających się w zamku… Także i więzienie w Trieście to skupisko różnych problemów strukturalnych, ale także dobrych praktyk, cierpień i niedogodności wynikających z przeludnienia, ale także dobrej woli ze strony pracowników” – pisze Sergio Gatti w „Avvenire”, największym włoskim dzienniku katolickim. Dlatego też w piątek w Trieście odbył się wiec poświęcony tematowi „Więzienie – budowanie godności i wolności”. Mówiono m.in. o przepełnieniu i braku miejsca na prowadzenie różnych aktywności, które – mimo wszystko – są organizowane. Chodzi o kursy, laboratoria, warsztaty rzemieślnicze, zajęcia szkolne czy sportowe.

Na Mszę zakończenia Tygodnia Społecznego więźniowie przygotowali mozaiki, do których inspiracje zaczerpnęli z symboli bazyliki w Akwilei. Dziękował im za to abp Luigi Renna, szef komitetu naukowego i organizator 50. Tygodnia Społecznego. Więźniowie dołączyli do swoich dzieł drewniane tabliczki, by zaznaczyć „różnorodność i równą godność kultur, ale także różnorodność osobistych historii, błędów i perspektyw, marzeń i długości kary”.

W triesteńskim więzieniu znajdują się także symbole innych wyznań chrześcijańskich, ale największe wrażenie robi tam „droga krzyżowa więźnia”. To 14 biało-czarnych tablic, na których jeden z więźniów – z sukcesem, jak podkreśla „Avvenire” – starał się wyrazić uczucia „tych, którzy popełnili błąd i za niego zapłacili, nie zapominając o ofiarach przestępstw”.

Zdjęcie mozaik zamieścił „Avvenire”:

« 1 »

baja /Avvenire