Senat po godz. 10 w środę rozpoczął posiedzenie. Senatorowie zajmą się rządowymi zmianami w OFE, zgodnie z którymi składki przekazywane do Funduszy zostaną obniżone z 7,3 proc. do 2,3 proc. Według marszałka Senatu głosowanie nad nowelą odbędzie się bezpośrednie po debacie.
W sobotę senackie komisje polityki społecznej i budżetu opowiedziały się za przyjęciem ustawy o zmianach w OFE bez poprawek, choć senackie biuro legislacyjne sygnalizowało, że termin wejścia w życie ustawy (1 maja) może budzić wątpliwości konstytucyjne ze względu na zbyt krótkie vacatio legis.
Senatorowie PiS zapowiedzieli złożenie podczas debaty wniosku o odrzucenie noweli ustawy o OFE. W ocenie marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, wniosek ten nie ma jednak dużych szans na poparcie większości.
Głosowanie nad ustawą odbędzie się w środę bezpośrednio po zakończeniu debaty nad tym punktem - powiedział w środę Borusewicz.
Tego dnia rozpatrzona będzie też, przygotowana przez rząd, nowelizacja ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych przewidująca, że dzienniki, w których publikowane są akty prawne i decyzje władz państwowych, m.in. zarządzenia prezydenta, premiera, uchwały rządu, dostępne będą wyłącznie w formie elektronicznej.
W ten sposób wydawane mają być - oprócz Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego - także dzienniki urzędowe ministrów kierujących działami administracji rządowej, dzienniki urzędowe urzędów centralnych oraz wojewódzkie dzienniki urzędowe oraz zbiory dzienników urzędowych.
Wyjątkiem od tej reguły będzie Monitor Polski "B" (w którym publikowane są m.in. sprawozdania finansowe określone w ustawie o rachunkowości i ogłoszenia przedsiębiorców) oraz wyodrębnione edycje dzienników wydawanych przez szefów: MON, MSWiA, MSZ, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, z aktami zawierającymi informacje niejawne.
Wprowadzenie dzienników urzędowych w formie elektronicznej ma - w intencji autorów projektu - m.in. skrócić czas potrzebny na ogłoszenie aktu prawnego.
W środę poinformowano, że planowane pierwotnie na dwa dni posiedzenie Senatu, zostało przedłużone o jeden dzień i potrwa do piątku.