Wizerunek Matki Kościoła będzie zawsze przypominał wielkiego Papieża z Polski
Jeszcze długo będziemy wracać do śladów, które zostawił Jan Paweł II. Pamiętnej nocy 2 kwietnia w dwóch oknach Pałacu Apostolskiego paliło się światło. Tysiące ludzi wpatrywało się w to miejsce. Ale od czasu do czasu przenosili swój wzrok na lewo, tam, gdzie w narożnym oknie na skrzydle papieskiego pałacu znajduje się podświetlony wizerunek Maryi, Matki Kościoła. Pod nim papieski herb. Obok słowa: Totus Tuus. Ta maryjna mozaika była pierwszym wizerunkiem Maryi na Placu św. Piotra. Jan Paweł II poświęcił ją 8 grudnia 1981 roku.
Mozaika jest wierną kopią fresku pochodzącego ze starożytnej Bazyliki św. Piotra, która stała w miejscu obecnej świątyni. Obraz Maryi znajdował się na jednej z kolumn, dlatego nazwany jest Madonna della Colonna (Madonna Kolumny). W 1607 roku fresk przeniesiono do bocznego ołtarza nowej bazyliki. Znajduje się tam do dziś. W 1964 roku, na zakończenie trzeciej sesji Soboru Watykańskie-go II, papież Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła i taki tytuł nadał watykańskiemu wizerunkowi. Papież spełnił w ten sposób prośbę, którą przedstawił podczas soboru Prymas Polski kard. Wyszyński. Również święto Maryi, Matki Kościoła zostało ustanowione na prośbę Episkopatu Polski i obchodzone jest w Polsce od 1971 roku.
Jest w Watykanie jeszcze jedna pamiątka po Janie Pawle II, związana z tym świętem. 13 maja 1994 roku Ojciec Święty założył na terenie Ogrodów Watykańskich klasztor kontemplacyjny, który nazwał Mater Ecclesiae – Matka Kościoła. Papież postanowił, że co kilka lat siostry w klasztorze będą się wymieniały, tak że inny zakon kontemplacyjny będzie obejmował posługę duchową dla Kościoła. Pierwsze były siostry klaryski. Zmieniły je karmelitanki. Jesienią ubiegłego roku miała miejsce kolejna zmiana. W klasztorze zamieszkały benedyktynki. One towarzyszyły modlitwą Janowi Pawłowi II w ostatnich miesiącach posługi. Dziś benedyktynki modlą się za Benedykta XVI. Wymowny znak! Jeden z wielu towarzyszących zmianie warty na Piotrowej Stolicy.
Ktokolwiek uczestniczy w Eucharystii na Placu św. Piotra, silnie doświadcza powszechności Kościoła. Spotyka ludzi zebranych tu z różnych stron świata, zjednoczonych więzami wiary, sakramentów, braterskiej miłości, posługą Piotra. W oknie po prawej stronie, ponad kolumnadą, czuwa Matka Kościoła. Jej wizerunek będzie zawsze przypominał wielkiego Papieża z Polski.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
ks. Tomasz Jaklewicz