Lublin. 19 lutego pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abp. Celestino Migliore odbyły się uroczystości pogrzebowe abp. Józefa Życińskiego.
Zmarłego 10 lutego w Rzymie metropolitę żegnały tłumy wiernych, Episkopat Polski, Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz liczni przedstawiciele świata nauki i kultury, a także chrześcijanie różnych wyznań. Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył pośmiertnie abp. Życińskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Administrator archidiecezji lubelskiej bp Mieczysław Cisło stwierdził, że „abp Józef Życiński był duchowo dojrzały do odejścia i przygotowany...
Był dojrzały przez dzieło swojego życia, ale przede wszystkim przez głęboką wiarę, wprost dziecięcą, która tęskni za niebem”. Kazanie wygłosił kard. Kazimierz Nycz. „Chciał być i był na pierwszym miejscu pasterzem” – podkreślił warszawski metropolita. „Odszedł człowiek wierny i otwarty, wierny Bogu i Kościołowi, a otwarty na współczesny świat i jego problemy, otwarty na ludzi, na świeckich w Kościele, otwarty na świat mediów.
Doskonale wiedział, że Kościół nieobecny w kulturze, w nauce, w życiu społecznym i politycznym, w środkach masowego przekazu, będzie niebezpiecznie zamkniętym Wieczernikiem, niepełniącym misji Chrystusa »Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody«. Wiedział też, że otwartość bez podstawowej wierności może prowadzić na współczesne manowce”.
W imieniu episkopatu pożegnał zmarłego abp Michalik. „Po prostu lubił służyć; będzie nam go brakowało. (…) Nie jest źle z Polską, jeśli ma takie rodziny, które wydają takich synów” – podkreślił przewodniczący KEP. Modlitwom pożegnania przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Fakty i opinie - tj/KAI