Włoski rząd odwołuje się w sprawie krzyży

Włochy odwołały się od orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który orzekł, że wieszanie krzyży w klasach szkolnych to naruszenie "prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami" oraz "wolności religijnej uczniów".

Nie wiadomo, jakich argumentów użyto w odwołaniu, gdyż jego szczegóły nie zostały upublicznione. Jak podaje włoska agencja ANSA, jest w nim mowa o tym, że orzeczenie „dotyka najgłębszych uczuć narodu włoskiego i jego tożsamości”.

Trybunał w Strasburgu wydał orzeczenie 3 listopada w związku ze skargą, na obecność krzyża w szkolnej klasie, złożoną przez obywatelkę włoską pochodzącą z Finlandii. Ponadto Trybunał nakazał państwu włoskiemu wypłatę kobiecie odszkodowania wysokości 5 tys. euro za „straty moralne”.

Orzeczenie Trybunału wywołało we Włoszech i całej Europie gorącą dyskusję o wolności religijnej. Sondaże pokazują, że ponad 60 proc. Włochów uważa, że krzyże powinny pozostać w klasach szkolnych i urzędach.

Głos w dyskusji zabrał także włoski Episkopat, którego przewodniczący kard. Angelo Bagnasco określił orzeczenie Trybunału jako „błędną decyzję na drodze integracji europejskiej”. A włoski eurodeputowany Mario Mauro, który był kandydatem Włochów na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, stwierdził, że cała Unia Europejska powinna bronić krzyża i wolności religijnej.

Włosi otrzymali również poparcie z wielu krajów europejskich, m.in. od rządu San Marino, a polski Parlament przyjął specjalną uchwałę „w sprawie ochrony wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy”. Trybunał w Strasburgu rozpatrzy odwołanie prawdopodobnie w marcu.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Fakty i opinie - bł/PAP/KAI