Zapisane na później

Pobieranie listy

Porozmawiajmy o szkole

Po tragedii w gdańskim gimnazjum w Polsce rozgorzała ogólnonarodowa dyskusja o sposobach uzdrowienia szkoły. Teksty na ten temat zamieszczone w GN 46/2006 spotkały się z żywą reakcją czytelników. Publikujemy kilka pierwszych opinii (listy w całości na www.wiara.pl). Warto rozmawiać o kształcie polskiej szkoły, dlatego zachęcamy do udziału w dyskusji.

Opinie - Teresa Sroga (Śrem), Rafał Kłujszo (Jastrzębie Zdrój) oraz Maciej Przybylski (Bielsko-Biała)

|

GN 48/2006

dodane 29.11.2006 11:15

Dobrzy nauczyciele, dobre szkoły

W dyskusji, która przetoczyła się w Polsce na temat szkoły tylko „Gość Niedzielny” zwrócił uwagę, że trzeba wrócić do wartości, którymi ma żyć nasza szkoła. Niestety, nikt nie podjął tego tematu, a szkoda.

Jestem emerytowaną nauczycielką. Przez wiele lat systematycznie podrywano autorytet nauczyciela i teraz załamuje się ręce nad kondycją polskiej szkoły. Nie pomogą nakazy, zakazy, zamykanie „złych” uczniów w specjalnych szkołach, jeśli nie nauczy się młodzieży, że ma również obowiązki, nie tylko przywileje, że ponosi odpowiedzialność za swoje czyny.

Ilu nauczycieli (nie mam na myśli katechetów) rozmawia o tym z uczniami? Ilu dyskutuje z nimi o tym, że wolność to świadome podporządkowanie się prawu. Autorytetu nie zbuduje się z dnia na dzień, jeśli sami nauczyciele nie będą go na co dzień tworzyć.

Sama znam chemiczkę, która z własnej woli idzie po południu do szkoły, by rozbudzać zainteresowanie uczniów chemią, by pomagać słabszym. Znam polonistkę, która (znając kilka języków) tak żarliwie przybliża uczniom literaturę piękną, że wszyscy nagle interesują się „Iliadą”, „Odyseją” i wielu innymi lekturami. Uczniowie nie pozwolą powiedzieć złego słowa na te nauczycielki.

W nauczycielstwie, jak w każdym zawodzie, są źli i nieodpowiedzialni pracownicy, ale to nie znaczy, że trzeba wszystkich potępić. Dotychczas media wyłapywały same złe rzeczy u nauczycieli. Ale w Polsce są też dobrzy nauczyciele i dobre szkoły. Może czas zacząć o nich mówić!

Teresa Sroga - Śrem

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..