Które uczelnie trafiły do prestiżowego rankingu? Który polski uniwersytet jest najwyżej notowany i na którym miejscu?
Lista Szanghajska to publikowany co roku ranking najlepszych uczelni świata. Academic Ranking of World Universities - bo taka jest oficjalna nazwa rankingu - jst przygotowywany na Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju. Tworząc Listę uwzględnia się m.in. się liczbę absolwentów (oraz osobno pracowników), którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę publikacji w czasopismach "Nature" lub "Science", liczbę najlepiej cytowanych naukowców (Highly Cited Researchers) oraz publikacji które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index).
Co ciekawe dokładne miejsca ustala się jedynie w odniesieniu do pierwszej setki uczelni. Kolejne grupuje się pięćdziesiątkami i setkami (np miejsca 101-150 lub 301-400). Prym w rankingu wiodą od lat uczelnie amerykańskie i brytyjskie, za to polskie zwykle plasują się na odległych miejscach. Te najlepsze znad Wisły zwykle trafiają do czwartej lub piątej setki. Jak było w tym roku?
Najwyżej sklasyfikowanym polskim uniwersytetem został Uniwersytet Warszawski, który znalazł się na miejscach 301-400. W kolejnej setce znalazł się Uniwersytet Jagielloński (w poprzednim rankingu najlepsza polska uczelnia). Tylko te dwie polskie instytucje znalazły się w pierwszym pół tysiąca notowanych szkół. Podium zamyka krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza przyporządkowana do miejsc 701-800. To spadek, bo rok temu AGH była notowana setkę wyżej. Na miejscach 801-900 sklasyfikowano Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnikę Gdańską i Politechnikę Warszawską. Z kolei w dziesiątej, ostatniej setce zestawienia znalazły się Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.
Wojciech Teister