Do końca przyszłego roku zostaną uruchomione dwa moduły, które zostaną podłączone do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jeden z nich będzie mieszkalny, przeznaczony dla astronautów do celów naukowych. Ale będzie dostępny także dla tych, którzy mogą sobie pozwolić na… wakacje w kosmosie.
Sprawę opisał w dzienniku „Corriere della Sera” Christian Benna. „Zapnijcie pasy: wkrótce kolejna podróż międzygwiezdna. Start w Houston, odliczanie: październik
Zapewnia, że to nie scenariusz science-fiction, tylko wynik umowy handlowej pomiędzy teksańskim startupem Axiom Space a Thales Alenia Space, joint-venture Leonardo i Thales. Jej celem jest właśnie budowa pierwszych części prywatnej stacji kosmicznej.
„Kosmiczne spa to już rzeczywistość” - pisze C. Benna. „Elon Musk otwarł nowe granice, uruchamiając po raz pierwszy w historii całkowicie prywatny statek kosmiczny (low cost) z ludzką załogą. Drugim krokiem jest podbój gwiazd. Thales Alenia Space zrealizowała prawie połowę modułów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Teraz zrobi to także dla osób prywatnych. W celach naukowych, ale także turystycznych. Axiom Space uruchomi dla astronautów i osób prywatnych przeloty na MSK (kosmiczną stację), do dwóch w roku, z czego pierwszy ma wystartować w październiku 2021 r., jednocześnie kontynuując prace nad rozwojem nowych elementów stacji komercyjnej”.
Massimo Comparini, dyrektor generalny Thales Alenia Space Italia, stwierdził: „Ta misja to ważny krok w niezależnych komercyjnych lotach kosmicznych, ale także w promocji silnego i konkurencyjnego wzrostu gospodarczego, związanego z użytkowaniem niskiej orbity ziemskiej. Współdziałanie z całym »ekosystemem« kosmicznym, od instytucji rządowych po agencje międzynarodowe, umieszcza Thales Alenia Space w sercu tego systemu przemysłowego”.
Firma ta będzie odpowiedzialna za projektowanie, rozwój, montaż i testowanie podstawowej struktury oraz systemu ochrony przed mikrometeorytami i zanieczyszczeniami zarówno dla Axiom Node One (AxN1), jak i modułu mieszkalnego (AxH).
baja /Corriere della Sera