O 150 mln zł wzrośnie budżet na pożyczki dla firm z unijnego programu Inteligentny Rozwój - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Aneks do umowy zwiększający pulę środków jest już podpisany.
Jak zaznaczył resort, w ciągu niespełna dwóch tygodni od uruchomienia naboru wniosków o pożyczkę dla firm dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa, złożono prawie 1000 wniosków na kwotę ponad 500 mln zł. Napisano, że wszyscy pośrednicy finansowi, którzy mają umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (współorganizatora projektu), już w części zakończyli nabory wniosków o pożyczki.
"Zainteresowanie przewyższyło dotychczasowy budżet, dlatego na wniosek BGK zdecydowaliśmy się zwiększyć go o 150 milionów złotych. Jeśli będzie taka potrzeba, nie jest to nasze ostatnie słowo" - wyjaśnia cytowana w informacji minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
"Pośrednicy otrzymają dodatkowe fundusze, ale muszą przedtem ocenić pozytywnie co najmniej połowę złożonych wniosków. Zależy nam na tym, żeby przedsiębiorcy szybko otrzymali decyzję dotyczącą przyznania pożyczki, a potem pieniądze na konto " - mówi minister.
Pożyczki płynnościowe z programu Inteligentny Rozwój są częścią Funduszowego Pakietu Antywirusowego wspierającego Tarczę Antykryzysową dla firm. Pożyczki są udzielane z dotacją, która spłaca całość oprocentowania - firma spłaca tylko otrzymany kapitał, brak jest opłat i prowizji za ich udzielenie oraz obsługę, a spłata może być rozłożona nawet na 6 lat. O takie wsparcie mogą ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa.