Powstania w szerszym kontekście

Prof. Ryszard Kaczmarek stawia tezę, że powstania śląskie były nie tyle regionalnym buntem, ile częścią niewypowiedzianej wojny polsko- niemieckiej.

W setną rocznicę wybuchu I powstania śląskiego pojawiła się ważna książka prof. Ryszarda Kaczmarka, historyka z Uniwersytetu Śląskiego. W publikacji „Powstania śląskie 1919–1920–1921” stara się on opisywać tamte wydarzenia nie w perspektywie regionalnej, ale ówczesnych relacji polsko-niemieckich, dlatego w podtytule znajduje się sformułowanie „Nieznana wojna polsko-niemiecka”. To ważna korekta obrazu dominującego w badaniach i podręcznikach. Do tej pory przeważał bowiem pogląd, że powstania śląskie były przede wszystkim osadzone w miejscowych realiach, a świat zewnętrzny jedynie wpływał na ich przebieg. Profesor Kaczmarek, nie opuszczając górnośląskiej areny wydarzeń, zwraca uwagę na zaangażowanie zarówno strony niemieckiej, jak i polskiej, w przygotowanie do militarnego starcia. Stawia tezę, że powstania były nie tyle regionalnym buntem, ile częścią niewypowiedzianej wojny polsko-niemieckiej.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski Andrzej Grajewski W redakcji „Gościa Niedzielnego” pracuje od czerwca 1981 r. Dziennikarz działu „Świat”. Doktor nauk politycznych, historyk. Autor wielu publikacji prasowych i książek – m.in. „Wygnanie” oraz „Agca nie był sam: wokół udziału komunistycznych służb specjalnych w zamachu na Jana Pawła II”.