20 listopada w komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego odbędzie się debata nt. praworządności w Polsce. Taką decyzję podjęli w czwartek przedstawiciele tej komisji - poinformowały PAP służby prasowe PE.
"Debata została wyznaczona na 20 listopada i ma dotyczyć praworządności w Polsce. Jej program nie został jeszcze ustalony" - oświadczyły służby prasowe. Podobne debaty odbywały się już w przeszłości w tej komisji.
Temat debaty - jak podały służby PE - to "Sytuacja w Polsce".
Debata będzie miała formę wysłuchania publicznego. Oznacza to, że zostaną na nią zaproszeni eksperci, którym europosłowie będą mogli zadawać pytania dotyczące praworządności w Polsce. W wysłuchaniu nie biorą udziału tylko europosłowie samej komisji, która je organizuje, ale może przyjść na nie każdy parlamentarzysta. W praktyce jednak, z uwagi na ograniczenia w powierzchni sali, w której odbywa się takie wysłuchanie, ugrupowania polityczne czy reprezentacje poszczególnych krajów w danej grupie wysyłają na nie swoich przedstawicieli.
Jak powiedział rozmówca PAP w PE, wysłuchanie jest czymś ważniejszym niż zwykła debata. "Wysłuchania nie odbywają się tak często jak zwykłe debaty. Często są wstępem do jakiegoś stanowiska PE" - powiedział.
Zorganizowanie wysłuchania skrytykował w czwartek wiceszef PE Zdzisław Krasnodębski (PiS). "Odbieram informację o zorganizowaniu kolejnej debaty z lekkim znudzeniem. Już tyle razy byliśmy świadkiem podobnych wydarzeń w PE" - powiedział PAP. Jak dodał, jest to kolejna próba nękania Polski na arenie unijnej.
Jak powiedział, "grillowanie i nękanie Polski" będzie trwało w kolejnych miesiącach, prawdopodobnie do końca marca, gdy PE przestanie działać i rozpocznie się kampania wyborcza. "Grupa europosłów działających w komisji wolności obywatelskich chce się szczególnie wykazać przed wyborami i pewnie to też jest pokłosie wizyty delegacji tej komisji w Warszawie. W tej komisji jest sporo europosłów nieprzychylnych Polsce" - powiedział Krasnodębski.
W poniedziałek w PE w Strasburgu z europosłami komisji wolności obywatelskich spotka się wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Choć rozmowa ma dotyczyć przede wszystkim praworządności w Rumunii, poruszona ma być także kwestia rządów prawa w Polsce.
Delegacja Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych przebywała w Warszawie od 19 do 21 września. Europosłowie mieli ocenić stan zagrożenia dla rządów prawa i podstawowych wartości UE w Polsce. Delegacja spotkała się m.in. z sędzią Małgorzatą Gersdorf, przewodniczącym KRS Leszkiem Mazurem, ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem, przedstawicielami Sejmu i Senatu. Delegacja ma opublikować raport dotyczący wizyty w Polsce.