Był ekspertem w tym, co dzisiaj nazywane jest teologią pastoralną

Jako biskup nie tylko nie zmienił surowego trybu życia, ale go nawet obostrzył, twierdząc, że teraz musi pokutować za swoich wiernych.

Św. Alfons urodził się na początku XVIII wieku w Marinelli pod Neapolem w zamożnej rodzinie szlacheckiej. Był wszechstronnie uzdolniony i doceniany jako malarz, poeta i muzyk. Mając 17 lat ukończył studia prawnicze. Jednak pewne niepowodzenie w trakcie wykonywania zawodu adwokata spowodowało zmianę zainteresowań. Rozpoczął studia teologiczne, a po ich zakończeniu w 1726 roku, został księdzem i podjął pracę duszpasterską. 

Głosił misje wśród najbardziej zaniedbanych religijnie ludzi i pełnił bezustanną posługę w konfesjonale. Z myślą o tego rodzaju stałej pracy w 1732 roku założył zgromadzenie zakonne Najświętszego Zbawiciela - redemptorystów. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. 


 

Alfons Maria Liguori zmarł 1 sierpnia 1787 r. Beatyfikowany został w 1816 r. przez Piusa VII, a kanonizowany - 23 lata później przez Grzegorza XVI. Jego relikwie spoczywają w kościele w Pagani niedaleko Salerno. 

Jest patronem zakonu redemptorystów, adwokatów, spowiedników i teologów, zwłaszcza moralistów. 

W ikonografii św. Alfons przedstawiany jest w czarnej, zakonnej sutannie lub w szatach biskupich. Czasami trzyma krzyż lub ma różaniec na szyi. Bywa, że stoi przy nim anioł z pastorałem i mitrą.

« 1 »