Od 1993 roku to także Światowy Dzień Chorego.
W 1858 roku, w cztery lata po ogłoszeniu przez Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Boża objawiła się ubogiej pasterce Bernadecie Soubirous (czyt. Subiru) w Grocie Massabielskiej w Lourdes.
W 1890 roku papież Leon XIII ustanowił święto Najświętszej Maryi Panny z Lourdes na pamiątkę maryjnych objawień. Na cały świat wspomnienie rozpowszechnił Pius V w 1907 roku. Od 1993 roku, zgodnie z życzeniem Jana Pawła II, 11 lutego we wspomnienie NMP z Lourdes obchodzony jest Światowy Dzień Chorego.
Co roku w tym dniu obchody organizowane są w diecezjach, natomiast co trzy lata również w wymiarze ogólnoświatowym w jednym z sanktuariów maryjnych. W tym roku zaplanowano je w sanktuarium w Deir Rafat między Tel Awiwem a Jerozolimą.
Tego dnia w kościołach na całym świecie sprawowane są Msze św., podczas których udziela się sakramentu namaszczenia chorych. Biskupi, księża i wolontariusze odwiedzają właśnie tego dnia chorych w szpitalach, modląc się w ich intencjach.
Specjalnie na ten dzień papież przygotowuje co roku orędzie. W tegorocznym odnosi się do problemu cierpienia w starości i zachęca do szczególnej empatii wobec osób starszych.
Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin:
Kard. Kazimierz Nycz oraz biskupi pomocniczy archidiecezji warszawskiej odprawią w Światowym Dniu Chorego Msze św. w szpitalach i spotkają się z chorymi. Metropolita warszawski o godz. 10.00 odprawi Mszę św. w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha. O tej samej porze bp Rafał Markowski odprawi Mszę św. w warszawskim Szpitalu Dziecięcym przy ul. Kopernika.
O godz. 11.00 rozpocznie się Msza św. dla chorych pozostających pod opieką Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Będzie jej przewodniczył w "Res Sacra Miser" bp Piotr Jarecki. Natomiast bp Michał Janocha o godz. 11.00 odprawi Mszę dla chorych w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc.