To spore zaskoczenie i kolejny medal biało-czerwonych w Soczi. Tym razem w łyżwiarstwie szybkim. O wygranej zadecydowały 3 tysięczne sekundy.
Reprezentant Polski w niesamowitym stylu pobiegł na 1500 metrów w łyżwiarstwie szybkim. Zbigniew Bródka startował w parze w utytułowanym, wielokrotnym mistrzem olimpijskim Shanim Davisem. Amerykanin był jednak znacznie wolniejszy od Polaka, który osiągnął pierwszy czas zawodów. Po nich startowały jeszcze trzy pary zawodników, wśród nich m. in. Konrad Niedźwiedzki. Przed ostatnią parą Bródka wciąż prowadził.
W ostatniej parze fantastycznie pobiegł Holender Verwejn, ale był jedynie o 3 tysięczne sekundy wolniejszy od Bródki. Polska ma trzeci złoty medal w Soczi!
To trzeci złoty medal Polaków w Soczi - wcześniej mistrzem olimpijskim na normalnej skoczni został Kamil Stoch (WKS Zakopane), a najlepsza w biegu narciarskim na 10 km techniką klasyczną była Justyna Kowalczyk (AZS AWF Katowice).
29-letni Bródka jest zawodowym strażakiem. W jednostce ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu pracuje od czterech lat. Obecnie jest oddelegowany do Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, gdzie przechodzi kurs, który pozwoli mu awansować do stopnia aspiranta.
Polscy panczeniści udowodnili w ostatnich miesiącach, że będą liczyć się w walce o wysokie miejsca w Soczi. Przed rokiem zostali brązowymi medalistami mistrzostw świata w drużynie. Zawodnik UKS Błyskawica Domaniewice triumfował z kolei indywidualnie w klasyfikacji generalnej na 1500 m.
Igrzyska w Soczi są drugimi w karierze Bródki. W Vancouver przed czterema laty jako debiutant zajął 27. miejsce na 1500 m. Miał szansę na wyjazd do Turynu w 2006 roku, ale plany pokrzyżowała kontuzja kolana. Po jej wyleczeniu zaczął brylować w krajowej czołówce. Zdobył pięć złotych medali mistrzostw kraju. Jego rywalizacja z Konradem Niedźwiedzkim elektryzowała kibiców łyżwiarstwa.
Trzecie złoto dla Polski! HANNIBAL HANSCHKE /PAP/EPA Urodził się w 1984 roku w Głownie, położonym między Łodzią i Łowiczem. Zanim zaczął przygodę z łyżwiarstwem szybkim uprawiał lekkoatletykę (biegi średnie), a następnie short track. Jako zawodnik uczniowskiego Klubu Sportowego Błyskawica zajął w mistrzostwach Europy na krótkim torze w 2005 roku ósme miejsce na 1500 m oraz dziewiąte na dystansie trzy razy krótszym.
Bródka podkreśla, że jako zawodnika i człowieka ukształtował go pierwszy szkoleniowiec Mieczysław Szymajda, pochodzący z rodzinnej miejscowości. Trener założył sekcję łyżwiarstwa w wiosce, gdzie do najbliższego sztucznego lodowiska było 80 kilometrów.
"To dzięki niemu połknąłem bakcyla łyżwiarstwa. Trener poświęcał nam swój prywatny czas. Przygotowywał lód przed lekcjami, często w nocy. Jego zaangażowanie mobilizowało nas do treningu. W latach dziewięćdziesiątych zimy były ostrzejsze, więc młodzież mogła dłużej trenować" - podkreślił sportowiec.
W Pucharze Świata w sezonie 2009/10 Bródka był 34. w klasyfikacji generalnej na 1500 m. Rok później był 16., sezon 2011/12 zakończył na 14. miejscu.
Bródka trenuje przede wszystkim w Berlinie, bo w Polsce nie ma zadaszonego toru łyżwiarskiego. Możliwość taką daje mu pomoc finansowa ze strony ministerstwa sportu. Równie ważna, jeśli chodzi o budżet sportowca, jest praca w PSP w Łowiczu.
"Mogę spokojnie trenować tylko dzięki etatowi w straży pożarnej, gdzie dostaję regularną pensję. Inaczej się nie da. Łyżwiarstwo to nie piłka nożna czy tenis, gdzie są sponsorzy i wielkie pieniądze" - mówił przed igrzyskami w Soczi panczenista.
"Gdyby nie straż pożarna, nie byłoby mistrza Bródki" - powiedział trener kadry mężczyzn Wiesław Kmiecik. Jego zdaniem zawodnik musiałby szukać innej pracy, bo "ze stypendium by nie wyżył". <PRE> Zbigniew Bródka:
Zbigniew Bródka Grzegorz Momot /PAP urodzony 08.10.1984 w Głownie Wzrost: 183 cm Waga: 84 kg Klub: UKS Błyskawica Domaniewice Uczelnia: AZS Politechnika Opole
Największe sukcesy:1. miejsce w igrzyskach olimpijskich w Soczi w 2014 roku - 1500 m 1. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ w sezonie 2012/2013 - 1500 m 3. miejsce w mistrzostwach świata w Soczi w 2013 roku - drużynowo </PRE> (PAP)
wt /PAP